Системата "Театър на колела" е уникален формат, който предлага забавно, оригинално и екологично преживяване за публиката. Театралните постановки се захранват с помощта на велосипеди, включени в система за генериране на електроенергия. Това намалява негативното въздействие върху околната среда и позволявайки на зрителите да допринесат за съхранението на планетата и нейните ресурси, като се превръщат в активни участници в театралните събития.
Инициативата е част от дейностите, заложени в програмата на проекта Green E.Th.I.Cs - Green Experience Through Theatre Inspiring Communities. Това е европейски проект, който цели да повиши осведомеността за климатичните промени чрез средствата на сценичните изкуства. С помощта на редица културни инициативи, той се стреми към повишаване на гражданската ангажираност и стимулиране на критичното мислене и проактивността по отношение на Европейския зелен пакт. Целият проект среща 18 партньори от 12 държави и той се реализира в продължение на 4 години. Подробности по темата разказа Мария Велева.
По думите й "Театър на колела" до момента не е правен у нас, но в Природонаучен музей "Черни Осъм" е била представена инициативата "Кино на колела". Тя сподели, че в началото на постановката ще има един кратък монолог на Даниеле Ронко, който ще разказва истории докато кара колело.
"Той се изморява, но това е част от драматургията на самия спектакъл и е свързано точно с усилието, което всички ние трябва да положим, когато говорим за опазването на околната среда и изисква някакво действие", каза тя. И допълни:
"Това, което на нас ни предстои е да работим върху спектакъл, който ще бъде с премиера на 30 юли. Работим с артиста Михаил Сървански, режисьор е Веселин Петров, а сценарият е на Иван Станчев. Това е нашият артистичен екип, като с тях в началото започнахме с научно достоверна информация, която е свързана с опазването на околната среда. Защо е важно да се запази биологичното разнообразие и всички тези теми са част от нашето ежедневие, но просто не им обръщаме много внимание. Фокусът в спектакъла е да се повдигнат въпроси и към публиката, за да може да се обостри критичното ни мислене по темата и сами да открием отговорите доколко нашите действия са в синхрон с опазването на околната среда и дали самите ние бихме искали да предприемем нещо", заяви Велева.
По думите й преди представлението посетителите ще се качат на колелата, за да може да се генерира достатъчно енергия, за да започне той. Карането на колело няма задължителен характер и е по желание. През юли ще бъдат проведени 5 уъркшопа, като три от тях ще бъдат водени от български артисти, а другите от артисти от Португалия и Сърбия.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..