Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Денят на пчелите" ще се проведе за четвърта поредна година

Снимка: БГНЕС

На 18.05.2024 г. от 10:00 до 18:00 ч. за четвърта поредна година ще се състои любимия на всички еднодневен фестивал "Денят на пчелите". Локацията е "Голямата слънчева поляна" в Южния парк в София от страната на бул. Гоце Делчев, до Детската площадка. Събитието се организира от "Истински мед" по случай Международния ден на пчелите и има за цел да създаде по-голяма информираност за ползите от пчелите и важността от тяхното опазване. Организаторите са подготвили разнообразна програма и много забавления за малки и големи. По темата говори един от организаторите на събитието - Сергей Петров.

"Нашият колектив се занимава с устойчивост на пчеларството по различни начини. По принцип компанията беше ориентирана около създаване на технологии, но забелязахме един много съществен проблем с изчезването на пчеларите в България. Създадохме "Истински мед" и "Осинови кошер" точно за да адресираме този проект и предложихме прозрачност и проследяемост във веригата на меда. Оказва се, че хората действително много опознават меда като категория от полезна суперхрана, виждат неговите качества и всъщност са едни много големи адвокати на истинския мед. Така, че срещаме много сериозна подкрепа в обществеността", заяви той.


Сергей Петров допълни че, през 2023 година събитието е било посетено от над 20 хиляди души, а тази година очакванията са за повече. Празникът е семеен и е силно ориентиран към децата - ще има куклен театър, различни работилници, лекции, игри, викторини и всеки един член от семейството е добре дошъл за да научи по нещо от пчеларите. Ако времето позволява ще могат да бъдат видяни пчели в стъклен кошер, а по традиция редица пчелари ще бъдат дипломирани.

"Тази година те са около 28 човека, но с тях общият брой на дипломираните от Пчеларския университет надхвърля 300 души", сподели Петров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При 56 720 кв. м ремонтирани тротоари в София "шампиони" са районите "Искър", "Подуяне" и "Връбница"

Над 56 720 кв. м тротоари в София са обновени от началото на годината до края на юли , съобщиха от на Столичната община. И дейностите по програмата продължава усилено. Извършени са цялостни ремонти на съществуващи тротоари , като са положени нови настилки от унипаваж и/или асфалтобетон . Общата площ на обновените настилки е приблизително..

публикувано на 01.08.25 в 11:10
Д-р Ваня Тагарева и доц. Иван Чавдаров

В София със 750 000 лв. ще изградят 6 площадки за деца със специфични нужди

Предстои изграждането на шест специализирани площадки в изпълнение на първата в страната "Програма за изграждане на площадки за игра на деца с двигателни затруднения, детска церебрална парализа (ДЦП) и специални образователни потребности (СОП)". Предложението на общинските съветници от ГЕРБ-СДС е включено в Инвестиционната програма към бюджета на..

публикувано на 01.08.25 в 10:14

В столичния район "Люлин" почистват детските площадки от тревата

В столичния район "Люлин" започнаха дейности по премахване на тревата от алейната мрежа в градинката до 97 СУ в 5-ти микрорайон. Това не е правено в района, откакто са изградени алеите преди повече от 40 г., отбеляза кметът Георги Тодоров. "Спомням си като дете през 90-те как изглеждаха тези площадки, все още непревзети от тревата. Щастлив съм, че..

публикувано на 01.08.25 в 08:29
Чудотворната икона на Пресвета Богородица

Започва Богородичният пост

От днес започва Богородичният пост, който е един от четирите многодневни периоди на молитва и въздържание през годината. През тези две постни седмици (1-14 август) Църквата молитвено се подготвя за празнуването на Преображение Господне и Успение на Пресвета Богородица, чествани всяка година съответно на 6 август и 15 август. В първия ден на поста в..

публикувано на 01.08.25 в 07:15

По-хладно и не толкова дъждовно ще бъде времето през деня

През днешния ден над северозападните и крайните източни райони ще бъде предимно слънчево. Над останалата част от страната облачността ще е значителна и на много места ще продължи да превалява. В отделни райони и ще прегърми. Вечерта облачността навсякъде ще намалее. Вятърът ще се ориентира от север-североизток и ще бъде слаб, в Югоизточна България –..

публикувано на 01.08.25 в 06:39
Апостол Дянков

Военните разходи могат да са от полза за климата и различни сектори

Държавите членки на НАТО, сред които и България, ще трябва да отделят по 5% от своя БВП в разходи за отбрана или до 950 млрд. долара годишно. Това бе потвърдено след срещата на върха на НАТО преди месец. Ангажиментът, приет в декларацията от срещата, включва 3,5% от БВП на всяка страна за директни инвестиции във въоръжение. Допълнителни..

публикувано на 31.07.25 в 18:39

От НМД са недоволни от пренебрежение при обсъждане на ЗПУО

След заседанието на парламентарната Комисия по образование и наука, от Национална мрежа за децата (НМД) изпратиха отворено писмо , с което изразява сериозна загриженост относно начина, по който са обсъдени и прокарани измененията в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО). Над 800 становища и над 2100 страници коментари..

публикувано на 31.07.25 в 17:33