Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май.
Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести.
"Затворените врати не са само заради възнагражденията. Исканията ни са по-широки и обхващат генерирането на дългосрочна, целеположена политика в областта на висшето образование, за спиране на практиката за прилагане мерки на парче", коментира пред БНР-Радио София проф. д-р Миглена Темелкова - председател на Съвета на ректорите.
По думите ѝ, през последните години у нас се предприемаха множество инициативи за реформа във висшето образование, но не се постигнаха заложените цели.
Проф. Темелкова посочи, че до 2021 г. университетите бяха стимулирани с повишаване качеството на обучение да повишават таксите на студентите. През 2024 г. доживяхме да чуем: „Край, няма да събирате такси“. Това, според нея, е липса на приемственост.
"Сега трябва да чакаме държавата да осребри качествения продукт, който произвеждаме. Липсва политика и ангажимент от страна на държавата, които да заздравяват релацията между образованието и бизнеса. Много често компаниите дофинансират възнаграждението на експертите, които влизат в обучението", допълни още проф. Темелкова.
Според председателя на Съвета на ректорите отпуснатите около 80 милиона ще решат единствено проблема със заплатите в университетите, и то частично.
На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Днес ще преобладава слънчево време, около и след обяд с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност. На места, главно в Северна България и планините, ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Повече по количество ще са валежите в Централна Северна България. Вятърът ще остане предимно от североизток, ще е умерен, в района..
С гостите тази седмица Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция „Right Direction”, и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов се обсъдиха следните теми: Пощите като магазини и бойкотите на хранителните вериги; "За“ и "против“..
В рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, която се реализира в последните три месеца на 2024 г., са прегледани близо 16 600 жени от цялата страна, съобщава БГНЕС. В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст..
На 2 май, първо в София, започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. За тях е необходимо предварително записване, а благодарение на тях могат да се установят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Прегледите са част от кампания “За живот без тютюнев дим“. “Кампанията стартира през 2005..
В УНСС беше представена първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България". Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуална собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини, бяха събрани и анализирани..
В Международния ден на джаза – 30 април, в предаването "Радиокафе“ гостува пианистът Константин Костов. В живота му, джазът навлиза, когато е 13-годишен и току-що е постъпил в Музикалното училище в Плевен. По-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в НМА "Проф. Панчо Владигеров". "В Музикалното училище се запознахме няколко приятелчета и..
В предаването “Добър вечер, София“ ни гостува Floralyn – момичето, което пее, свири на арфа и гадае чрез звездите. Тя ни представи своя дебютен албум “ FIRE: Phoenix“ (Огън: феникс) , който съдържа цели 12 песни. Интересната и различна музика, която създава Floralyn, звучи и от нейната арфа. “Във “FIRE: Phoenix“ има песни, които съм..