Когато един проактивен младеж има възможност да черпи от опита и познанията на по-опитен човек, тогава се спестява време, спестяват се грешки, повишава се ефективността. Младите хора така се развиват по-бързо и резултатно, а менторът участва и помага за реализация на конкретни цели, които могат да бъдат личностни, кариерни или предприемачески.
В това са убедени в Mentor the Young. За да разкажат за дейността си в БНР-Радио София бяха Александър Граматиков - основател и проектен лидер, и Любослав Димитров.
Програмата им е 3-месечна и безплатна. За това време се провеждат 30-35 събития. Могат да участват младежи между 18 и 25 г., най-често студенти или скоро завършили.
"Една от най-големите ни изненади, когато започнахме, беше колко много хора имат желание да помагат на неопитни младежи, да им бъдат полезни – отбеляза Любослав Димитров. – Обикновени виждаме подобрение и промяна още след първата седмица. Формите на алтернативно образование стават все по-популярни.
До момента са кандидатствали около 8000 души, от които са приети и участвали около 3600, отчете Александър Граматиков:
"От младите търсим меки качества или нагласи, свързани с амбициозност, отвореност към учене, мотивация да гребеш от това, което ти се дава. Идеята е да надскачаш себе си с помощта на някой друг. От менторите очакваме компетентност, желание и време да предават опита си. Те са един вид доброволци, не им плащаме. Взаимоотношенията между младеж и ментор в повечето случаи са не само професионални, а и приятелски. Немалко от участниците повтарят програмата, препоръчват я на свои познати."
В момента се записват желаещи за следващия сезон, който ще започне през октомври. Ще се включите ли?
Чуйте разговора на Божидар Янев.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..