Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българката Виктория Асенова - VikA покори италианската публика

Снимка: Личен архив
Виктория Асенова с артистичното име VikA започва да учи пеене през 2014 г. в школата на Светлана и Емил Струнджеви. Почти веднага става член на детската вокална група "Сладки пуканки" при Националния дворец на децата под ръководството на Светлана Струнджева.

Благодарение на работата ѝ с вокалните педагози започва да печели призови места от детски музикални конкурси.

От 2017 г. работи усилено под ръководството на Емил Струнджев, с когото участва в редица музикални фестивали в България, Румъния, Украйна, Чехия, Германия, Португалия, Казахстан, където печели призови места, награди и нови приятели.

"Първият ми урок протече много трагично. Госпожата ми по пеене много ме хареса. Аз бях много талантлива, тя ми каза имаш талант, защото в тази група конкретно тя подбира деца, които имат талант и могат да пеят и смята, че са добри, но аз това не го осъзнавах и казах на майка ми, че това не е моето. И в последствие, когато казвам, че се влюбих в музиката то не е от пръв поглед, а със сигурност постепенно", разказва за първите си срещи с пеенето 14-годишната Виктория Асенова. Тя споделя още, че учителката ѝ е била строга, но това я е научило, че "музиката е дисциплина".


От 2022 г. VikA е част от лейбъла Joseba Publishig с директор маестро Enzzo Campagolli. В началото на 2023 г. излезе първата й авторска песен „Heart Babe” с автори Giovani Segreti Bruno и Filippo Pianosi, с която VikA, печели нови почитатели в Италия. Част е от проекта „La forza della musica Italiana”, на диригента маестро Enzzo Campagolli.

"Това стана миналата година на един конкурс. Там ми дадоха покана за самия кампус. Той беше в Рим и аз като една обожателка на Италия реших, че ще отида там и всъщност почнахме да пеем. Нямаше учители. Бяхме твърде много деца и в последствие това се оказа, че е кастинг", разказва за преживяването в Рим Виктория. На последния ден от престоя им там, продуцентите се обаждат на VikA с предложение да направят песен заедно. Така се ражда "Heart babe".

Клипът към песента, както и самия трак, са направени изцяло в Италия и вече са разпространени в над 100 музикални платформи и радиостанции там.

На Виктория Асенова - VikA предстои пътуване в Китай и Италия, където неин ментор ще бъде Дада Уи - италианският аналог на Етиен Леви в тамошното шоу "Като две капки вода".

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
София

Форум, 18.03.25: Презастрояването в София - винаги актуална тема за столицата

Тази седмица коментатори в предаването "Форум" са гражданският активист Веселин Кръстев и урбанистът Калоян Карамитов. Фокусът беше върху следните теми: Презастрояването в София - винаги актуална тема за столицата В София няма градоустройство, а материален интерес - липсват улици, училища и детски градини, но изникват нови сгради  Цените на..

публикувано на 18.03.25 в 18:35
Сирма Желева от Българска асоциация кръгов текстил

Дрехите, които изхвърляме разделно, са единствените с потенциал за повторно използване

На 18 март отбелязваме Международния ден на рециклирането, а това е повод за размисъл за възможностите и предизвикателствата пред устойчивото управление на отпадъците, в това число и текстилните. Дрехите, които изхвърляме разделно, са единствените, които имат потенциал след това за повторно използване и рециклиране. Ако ги изхвърляме в смесените..

публикувано на 18.03.25 в 17:25
Атанас Димитров, заместник-председател на БХРА

Ресторантьори: Битката, която водим, е за нашето физическо оцеляване

Собственици на заведения и ресторанти ще блокират основни пътища и пътни възли в страната в знак на протест срещу повишаването на ДДС за бранша. Националната протестна акция ще включва над 30 големи града и туристически центъра, съобщават от Сдружението на заведенията в България. Чрез блокадите на възлови пътища и ключови кръстовища ресторантьорите..

публикувано на 18.03.25 в 17:00
Проф.Христо Кожухаров - председател на Българската психиатрична асоциация

Психиатриите са “задния двор” на нашето здравеопазване

В държавните психиатрични отделения и болници в страната започват масови протести с искане за по-добри условия на труд. За сега протестите са обявени за три дни до 19 март. На проведено заседание на Управителния съвет на Българската психиатрична асоциация, е решено да бъдат подкрепени справедливите искания на колегите им от държавните психиатрични..

публикувано на 18.03.25 в 16:21

Социалните работници - недооценени, но в подкрепа на най-уязвимите

Тазгодишното 19-то издание, в което се отбелязва Световния ден на социалната работа, отново откроява приноса на професията "социален работник“ към отделните хора, семействата, общностите и обществото като цяло. С важното послание, че усилията на ангажираните със социални услуги, макар и често невидими и непризнати, оказват влияние и осигуряват..

публикувано на 18.03.25 в 15:45
Красимир Митов

Предвидени са 26 млн. лв. за психиатричните болници

Докъде стигнаха преговорите със здравното министерство, относно исканията на работещите в здравеопазването, които опънаха палатков лагер с искане за по-добри условия на труд и по-добро заплащане. Отговорите на този въпрос дава Красимир Митов , председател на Синдикат “Защита” в ефира на Радио София. “Протестите продължават и дори се разширяват, защото..

публикувано на 18.03.25 в 15:29

София е домакин на изложението за училищно образование и извънкласни дейности "В час и извън клас"

Изложение за училищно образование и извънкласни дейности “В час и извън клас“ , ще се проведе в София на 22 март (събота). То е подходящо за родители, тийнейджъри и деца от всички възрасти.  На образователната инициатива ще присъстват представители на голям брой софийски училища, както и на организации предлагащи различен тип обучения и..

публикувано на 18.03.25 в 14:47