3D мапингът е създаден от Полина Герасимова (Poliforma), а визуалният разказ е посветен на езика и идентичността.
„Следвах цялостната концепция на проекта на „Прочети София“ – „Скритите букви“. Старах се начинът, по който е направен 3D мапинга да бъде същия, по който са представени самите букви в този проект“, каза пред Радио София Герасимова.
Проектът „Скритите букви“ започва през 2018 г., когато в София бяха разположени 14 пейки във формата на онези букви от азбуката (Б, Д, Ж, З, И, Й, Ц, Ч, Ш, Щ, Ъ, ь, Ю, Я), които нямат графичен аналог в латинската и гръцката азбука. Именно тези букви представляват голям интерес за хората, които не използват кирилицата, обясни авторът на 3D мапинга.
„Това е проект, който най-добре се случва на този прекрасен празник - 24 май. Ще започне на 23 май от 21.30 ч., като ще се редуват прожекция и музика до 00.00 часа. Така последната прожекция ще бъде точно в навечерието на празника“, обясни Полина Герасимова.
Тя добави, че 3D мапинга е изработен по нетрадиционен начин, като почти не е използвана 3D анимация. Основно са рисувани текстури върху сградата, а анимацията е изцяло в 2D.
„За мен беше предизвикателство да го изработя по този начин, да се съобразя с визуалната концепция, която е използване само на един цвят“, каза Полина Герасимова.
От 2019 г. градската инсталация от пейки-букви пътешества под името „Българските букви“. До момента проектът е представян в Париж, Рабат, Берлин, Пловдив, Будапеща, Брюксел, Единбург, Мюнстер, Нотулн, Гент, Брезник и Сеул. Те представят историята на кирилицата и включват преведени стихотворения на 28 български поети.
От 20 май пейките-букви, които са в основата на проекта, гостуват в Прага, по инициатива на Българския културен институт в чешката столица. Те ще останат там до 7 юли 2024 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Яна Лозева
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..