Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 28 май, от 20.00 часа

Бах за гъдулка и пиано в проекта "Вселена"

Концерт и албум на Фани Куцарова и Мартин Владимиров

Новосъздаденото дуо Фани Куцарова /пиано/ и Мартин Владимиров /гъдулка/ записаха наскоро трите Сонати за виола да гамба и чембало от Йохан Себастиан Бах. Записите са осъществени в Първо студио на Българското национално радио.

Виола да гамбата и гъдулката са с подобен звук и регистър, а младият и много талантлив гъдулар, който е и част от Оркестъра за народна музика на Българското национално радио Мартин Владимиров, се зае с нелеката и доста предизвикателна задача да изсвири Баховите произведения. Този запис е единствен по рода си и се очаква да предизвика сериозен интерес сред нашата и световна музикална общественост.

Предстоят концертни изпълнения в някои европейски столици, а премиерата на родна сцена ще е на 28 май в столичния София Лайф Клуб.

Мястото е нетипично за симфоничен концерт, но е единствената клубна сцена, която има акустичен роял и изключително добра акустика, отбеляза пианистката Фани Куцарова, която бе гост в “Радиокафе“.

“Тъй като е нестандартна и музиката, която ще представим се надявам да се получи един много добър концерт“, допълни тя.

„Ние сме българи, а нашият фолклор е една от най-големите ценности, които имаме и смятам, че с него трябва да се върви напред".

Фани Куцарова разказа за първите си съвместни изяви с Владимиров.

“Беше мой студент в Музикалната академия. Преди 4 години имахме с него часове корепетиция, тогава този човек ме впечатли с невероятния професионализъм на 20-годишен човек, който работи и свири като един изключително даровит завършен музикант“.

Симбиозата между класиката и фолклора се оказва изключително успешна, поради сходния тембър на двата инструмента.

“За моята 50-годишнина, която беше в Първо студио на БНР, направихме първия опит. Изсвирихме Третата соната за виола да гамба и чембало от Бах, и колеги казаха, че това е дует, който има перспектива, а аз харесвам много нестандартните инструментални комбинации. Така след като ни харесаха, решихме, че можем да опитаме“, разказа  Фани Куцарова.

Това е страхотно предизвикателство, защото гъдулката има само 3 струни, на които Мартин Владимиров успя да изсвири и трите сонати. Така се създава „Бах за пиано и гъдулка“.

„Работихме осем месеца почти ежедневно, за да напаснем звук, тембър, стил. Беше сериозна работа“, разкри пианистката.

Записите на компакт диска се осъществяват отново в Първо студио на БНР. Издаването му вече е факт и след като бъде промотиран на 28 май, албумът ще бъде наличен и във всички музикални платформи, каза още Фани Куцарова.

С два предпремиерни концерта в културните ни институти в Будапеща и Братислава, албумът вече е представен извън България.


„Концертите бяха неочаквано голям успех за мен самата, свирила съм и друг път по тези места, но толкова пълни зали и толкова дълги аплодисменти не е имало никога“, изтъкна Куцарова и допълни:

“Този експеримент всъщност го кръстихме “Вселена“, защото решихме, че ще е много тежко да свирим само Бах и затова го съчетахме с едни от най-добрите ни фолклорни произведения“.

Какво да очакваме от уникалния проект “Вселена“, който ще бъде представен на 28 май?

“Първата соната ще изсвирим с чембало и гъдулка, след това ще представим и фолклорни парчета, едното от които ще бъде трио с Венци Трифонов – пиано, гъдулка и кларинет, а всички обработки са дело на Мартин Владимиров“, разкри още Фани Куцарова.

Още аспекти чуйте в разговора на Лили Големинова. 

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на жени..

публикувано на 28.07.25 в 11:13

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00