Росен Захариев - Роко за концертите си с Георги Корназов Free Wind квинтет и за своя проект "Геометрия на тишината":
Бърз разказ за музикалната история на тромпетиста Росен Захариев, който след като завършва музикалното училище в София, заминава да учи в Ротердам и накрая – в мечтания за всички университет Бъркли:
"Шест месеца учих в Бъркли, а после ме оставиха да ползвам тяхната изумителна база, затова останах в Бостън. Бидейки вътре в (джаз)тенджерата, бе достатъчно, за да те изстреля нависоко. Институцията прави и пари, и музиканти, но прави връзките между музикантите. Като слушам тези, които завършват Бъркли сега, знам, че това училище продължава да е на ниво.“
След Бъркли и Бостън, престоят ми в Ню Йорк започна като любовна история, но бързо не ми хареса ценностната система. Там всичко е на макс, много по-интензивно, всички, които искат да свирят джаз, са събрани сякаш там. Някои остават, други като мен си тръгват. В 2000-та намерих доста интересна България. Сега обаче музиката е на кръстопът, да намерим някаква мекост в твърдостта, в която живеем.
С Георги Корназов, който ме извади от класиката и ме хвърли в джаза, за което съм му много благодарен, сега правим квинтет без пиано и е много интересно. Представяме го на ново джаз-място в София. Имам и мои премиери, и неща, писани от Георги плюс 1-2 стандарта. Солистите правим хармонията, голяма свобода.
В другия ми проект, "Геометрия на тишината" изследваме физическото пространство чрез звук. Вслушваме се в звука, за да свирим музика, произхождаща от тишината. Ако си достатъчно тих, чуваш много неща, това е суперпозицията, всички онези възможности, които имаш, преди да избереш една конкретна. Това е продължение на проекта ми „Геометрия на звука“ от преди година.
Публиката с отворени уши и без очаквания може да възприеме много повече. Всяка концепция е пречка пред истината. Ние сме трима музиканти – аз, Васил Хаджигрудев (бас) и Александър Даниел (барабани), но инструментите на сцената ще са много повече, дори не на всички им знам имената, аз свиря на поне десет такива от целия свят.“
Слушаме и една от първите творби, които Росен Захариев – Роко пише още преди да Ротердам, а първата певица, която я изпява е Киара Чивело.
„Тя след Бъркли издаде за Verve нейни авторски джазови композиции, след това премина повече към поп и сег е голяма звезда. Свирехме с Жоро Дончев с нея и дъщерята на Тони Бенет, Антония Бенет, в един клуб всяка седмица. За да свириш, трябва да идеш до първоизточника.
Сега слушам барок, модерна класическа музика и много малко джаз. Слушам певци-автори, слава Богу, има поп, който става за слушане, защото лавината, която ни залива, не става. Тук, в България, ставаме вече две шепи хора, които правим джаз. Може би има целенасочено изолиране на наши музиканти навън, наша работа - на музикантите и на мениджърите ни, е да го променим."
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..
За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..