Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 29 и 30 май от 19 часа

Оперетата "Страната на усмивките" по Франц Лехар с премиера в НМТ "Стефан Македонски"

С поставянето ѝ ще бъдат отбелязани два юбилея

Антонио Дачовски

На 29 и 30 май романтичната оперета на  знаменития австро-унгарски композитор Франц Лехар "Страната на усмивките" ще има премиера в Националния музикален театър "Стефан Македонски. С тази постановка на ще се честват 25 години от основаването на Студентския съвет при Националната музикална академия.

Франц Лехар е известен на публиката с оперети като "Циганска любов", "Веселата вдовица", "Граф фон Люксембург" и "Страната на усмивките", която композиторът извежда от наивното веселие на стара Виена в един доста по-широк, непредвидим и бурен свят.

"Публиката ще влезе в много различни настроения, ще се смее, ще плаче, ще се радва, ще тъгува, но лиричното отношение на автора, което той показва с музиката си, ще се усеща през цялото време", разказа пред БНР-Радио София Антонио Дачовски – музикант, певец, педагог, а също и асистент-режисьор на спектакъла.

Всеки един от четиримата главни герои има по една ария, която е лирична. Самият Лехар е бил лиричен човек, обичал е да пише музика в по-усамотено пространство. Стремежът му е неговите оперети да бъдат различни от тези на Имре Калман, известен като “царят на оперетата“, чиито произведения винаги са с весел, бурен завършек. По мащабност и музикалност Франц Лехар не отстъпва на Калман, допълва Дочевски.

“Страната на усмивките“ е предпоследното произведение на ЛехарДвамата либретисти, които пишат либретото, завършват оперетата с тъжен край.

"Според нашите партньори от Институт "Конфуций"  - Велико Търново, няма китайска история, която да завършва с весел край. Такива са битът и културата на китайците, при тях всичко е драматично", посочи още Антонио Дачовски. По думите му, с добър завършек, макар и тъжен, е финалът, защото няма смърт – "Дългът на сърцето отстъпва пред дълга към родината", гласи краят на либретото.

Деветдесет процента от артистите в постановката са китайци, които пеят и говорят на български.

"Мелодраматичните текстове и ариите са на български, за нас това беше голямо предизвикателство като режисьори и постановъчен екип, както и за тях като артисти.

Участват само студенти от специалностите: класическо пеене, музикално-сценична режисура, балетна педагогика, балетна режисура, българска фолклорна хореография и ударни инструменти, които ще видим в малко по-различна среда за тях, поради спецификата на езика.

"Нашият процес на работа започна от януари, когато имахме само четения на маса, в продължение на 2 месеца само сме чели, изграждали сме емоционалното състояние, каквото трябва да е, всеки един върху българския текст пише за това какво е емоционалното му състояние. Затова мога да кажа с ръка на сърцето, че нашите колеги ще изразят много точно емоциите на героите си", разкри Дачовски.

Режисьор на спектакъла е проф. д-р Виолета Горчева, а диригент - проф. д-р Деян Павлов.

За първи път "Страната на усмивките" се поставя в такъв чуждестранен певчевски състав. Спектакълът е копродукция между Музикалния театър и Националната музикална академия  (НМА).

СюжетътЧетиримата главни герои са Лиза, Густав, Ми, и принц Су Чонг. Представя се любовен триъгълник, между Су Чонг, Лиза и дълга към родината, а Густав и Ми, са другата влюбена двойка.

Действието се развива през 1912 година, когато Су Чонг, бива избран за министър-председател и управлява цялата държава. Разбира от своя чичо, че не може да се ожени за Лиза, защото е европейка, но пък според традицията трябва да сключи брак с четири китайски  принцеси. Двете влюбени двойки се разделят, но любовта помежду им остава жива, дори и разделени.

С постановката „Страната на усмивките“ всъщност се отбелязват два юбилея – 95 години от поставянето ѝ на берлинска сцена и 25 години от основаването на Студентския съвет при НМА.

През октомври Академията ще представи в Китай спектакъла „Наследникът“, тъй като е част от Организацията на висшите училища по изкуства в Азия.

Хореография и костюми: Постановка, която смесва културата на Виена, Европа и китайския Изток, каквато е “Страната на усмивките“, предполага пищни декори, костюми и хореография, които стават възможни благодарение на широкото партньорство между редица културни институции.

Повече подробности за творческия процес по работата на спектакъла чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на жените в новата изложба на Елина Кешишева - “Контакт”

На 1 юли, в централната софийска галерия ONE ще бъде открита изложбата “Контакт”, посветена на Жените Survivors. Автор е изтъкнатата фотографка Елина Кешишева, която представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от слабо в силно състояние, предавайки тази сила чрез контакт с хората около себе..

публикувано на 26.06.24 в 13:55

България е включена в световното юбилейно турне на "Огънят на Анадола"

Едно от атрактивните арт събития, които ще завладеят откритите летни сцени у нас в първите дни на август, е спектакълът “Огънят на Анадола“. Артистите от трупата на световноизвестния хореограф Мустафа Ердоган ще проведат в страната ни серия от спектакли с най-дълго играното шоу в света, което навършва 25 години. Световните медии..

публикувано на 26.06.24 в 13:13

Втори форум за кирилицата връща авторитета на българистиката по света

Над 30 учени от 12 европейски държави пристигат в София за участие в Международен форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност" . Той ще се открие в НДК на 27 юни по инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, с подкрепата на Министерството на образованието и науката и на Националната научна програма "За развитие и..

публикувано на 26.06.24 в 12:55
Автор: Мартина Вачева

Петима млади български художници представят общата изложба "Срам и вина“

Петима млади български художници се събират за обща изложба в галерия "Васка Емануилова". "Срам и вина“ може да бъде видяна от 25.06 до 6.09.24 г. В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова и Радостин Седевчев. Творбите на младите артисти разкриват какво предизвиква у тях чувство за срам и усещане за вина...

публикувано на 26.06.24 в 12:28

Фолклор, домашни ястия и конкурси на празника в Бели Искър

Село Бели Искър привлича туристи от близо и далеч по всяко време на годината, и то не отскоро, когато се заговори за селския туризъм. И за това има достатъчно предпоставки. Рилското село е в Община Самоков, намира се на 8 км от курорта Боровец и на 15-ина км от Мальовица. "Още навремето тук са водили чужденци с файтони – разказа пред..

публикувано на 26.06.24 в 11:09
Димитър Божилов

В "Манастирски ливади" ще има съвсем ново и модерно училище

Очаква се новата детска градина в ж.к. "Стрелбище" да отвори врати тази есен. В нея ще има 8 групи (6 градински и 2 яслени) за близо 200 деца. Има одобрено финансиране от МОН за филиал на 131-ва ДГ в "Манастирски ливади". В този квартал е определен терен и за съвсем ново училище . То ще бъде модерно, по най-добрите практики на..

публикувано на 26.06.24 в 09:59

В София обсъждат намаляването на вредните емисии в Централна и Източна Европа

Президентът Румен Радев ще участва в откриването на форум за перспективите пред страните от Централна и Източна Европа в областта на намаляването на въглеродните емисии и изграждането на зелена икономика. Форумът "Green Transition" се провежда за четвърта поредна година и в него се очаква да вземат участие представители на държавни и..

публикувано на 26.06.24 в 09:17