Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Златната палма" от 77-ия кинофестивал в Кан отива за САЩ

Шон Бейкър е първият американски режисьор с наградата за последните 13 години

Снимка: Valery Hache, Агенция Франс Прес

Филмът "Анора" със сценарист и режисьор американецът Шон Бейкър спечели "Златната палма" на 77-ия кинофестивал в Кан.

"Бейкър се слави като режисьор на нишови филми. Той представя маргинализираните хора от американското общество", разказа пред БНР-Радио София киноведът Лазар Хрисимов. И добави, че това е първият американски режисьор от 13 години насам, който взема Златна палма

В речта си победителят сподели, че бъдещето на киното е в киносалоните, като колективно преживяване.

Голямата награда на фестивала - Grand Prix бе присъдена на "Всичко, което си представяме като светлина" на индийката Паял Кападия.

Наградата за най-добър актьор бе присъдена на Джеси Племънс за ролята си във филма "Видове доброта" на Йоргос Лантимос. Гръцкият режисьор е познат на публиката с филми като "Омарът", "Фаворитката" и "Клети създания".

Филмът "Емилия Перес" бе отличен с две награди: едната е колективна за най-добра актриса на Селена Гомес, Зоуи Салдана, Адриана Пас и Карла София Гаскон, както и наградата на журито.

Призът за режисура взе португалецът Мигел Гомеш с филма "Голямата обиколка". Своеобразно завръщане на португалското кино на сцената на фестивала, коментира Лазар Хрисимов.

Иранският режисьор Мохамад Расулоф си тръгна със Специалната награда на фестивала за своя филм "Семето на свещената смокиня" - политически филм за репресиите в днешен Иран.

Наградата за сценарий получи французойката Корали Фаржа за "Вещество" - body horror с Деми Мур  в главната роля.

"Въпреки разочарованията на филми от големи режисьори като Франсис Форд Копола, Дейвид Кроненберг, Паоло Сорентино - да кажем, че тези творци не взеха нищо, бих казал, че е година на дебюти. Година на нови открития и изненади", каза в заключение Хрисимов.

Повече за финала на 77-ото издание на фестивала в Кан чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34