Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици смятат, че най-несправедливи са обществените правила, сочи проучване

Снимка: БНР

Какво българските ученици днес смятат да най-несправедливо в света около тях?
Отговорът търси изследване по проекта "Кръгъл квадрат", проведено с подкрепата на USAID и DEXIS.

Проучва се обществената позиция, усещанията за справедливост и отношението към институциите, мнения споделени от по-големите български ученици.
Дали училището наистина успява да подготви младите хора за живота след като завършат и дали култивира уменията им да приложат теоретичните си знания на практика, защото именно това се има предвид под понятието "функционална грамотност"?

Резултати от проучването "Аз, другите и институциите" са публикувани наскоро от Сдружение за споделено учене "Ела". 

Събеседник по темата в Радио София бе Ива Бонева от екипа на сдружението. Тя посочи причините, които са мотивирали екипа да направи проучването:

"Това проучване е в рамките на проекта "Кръгъл квадрат", самите деца подсказаха заглавието. Ние работим повече от 20 години с деца от уязвими групи и забелязахме, че по-големите от тях, на които предстои скоро да завършат училище и да навлязат в живота, стават все по-цинични. Не вярват, че човек може със собствени сили да успее, а по скоро смятат, че трябва да познаваш някого, да имаш връзки, за да успееш."

Изследването е започнало с разказване на 4 истории от успели българи, които споделили как са стигнали до успеха, колко трудно им е било, как са го направили сами и как не са нарушили закона нито веднъж.
Откровените истории силно впечатляват децата и те с вълнение задават своите въпроси.

"Задаваха въпроси, вдъхновяваха се, не вярваха, че е възможно да успееш в България, без да участваш в схеми", сподели Бонева.

Проучването „Аз, другите и институциите“ е национално, не е представително. В него са включени деца от по-големите градове и София

Деца от по-малките градове и села споделят, че за тях институциите, гражданското образование, закона са някакви „отвлечени“ понятия. 

Бонева посочи, че голяма част от децата, с които работят, напускат училище още в 10. клас, за да започнат работа, или просто, защото за тях няма голям смисъл да остават в 11. и 12. клас. Поради това, че функционално не са много грамотни, те напускат училище, защото според тях то не допринася с нищо за бъдещия им живот.

"Те намират, че най-справедливи са правилата вкъщи, по-малко в училище, най-несправедливи според тях са обществените правила. Ако участват в създаването и спазването на правилата, това се случва вкъщи. В училище и в общността са написали, че не участват, защото не виждат смисъл. Смятат, че нещата не могат да бъдат променени от тях. Не познават добре закона, знаят общи неща, но това, което ги възмущава и биха искали най-много да променят е спазването. Искат законът да е задължителен за всички. Проблемът с домашното насилие много ги вълнува и смятат, че държавата не прави достатъчно. Те самите са жертва или свидетели на домашно насилие. То излиза като пример за това, какво биха променили в закона, ако можеха", разкри още Ива Бонева.

Изследването ще се анализира подробно в специална среща през юни. Ще бъде организирана кръгла маса, на която са поканени учители, студенти, университетски преподаватели, които специализират Гражданско образование. 

Чуйте още подробности в разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десислава Желязкова

Компенсация за всяко дете, останало извън класирането за детска градина!

За над 13 хиляди места в столичните, общински ясли и детски градини вече са подадени заявления от около 15 хиляди родители. Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май т.г. Първото класиране ще бъде обявено на 9 май, съобщи пред БНР-Радио София Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" в Столичната община...

публикувано на 02.04.25 в 11:14

И днес не забравяйте чадъра

Съществена промяна на времето не се очаква – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 7°, максималните – между 10° и 15°, за..

публикувано на 02.04.25 в 07:15

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39