Вокалната група "Радиодеца“ с диригент Илина Тодорова ще отпразнува с концерт 70-годишнината на автора на любими музикални произведения за малки и големи Красимир Милетков (►). Събитието ще се състои на 28 май в Първо студио на БНР.
"Имаме доста голяма творческа биография с Красимир Милетков, защото сме записвали едни от първите песни в радиото, които той е представял като композитор", съобщи диригентът на ВГ "Радиодеца", пред Радио София.
Тя поясни, че идеята за концерта се ражда още по време на ковид пандемията. Юбилеят на композитора съвпада с това време, но това не пречи на ентусиазма, защото един рожден ден винаги може да се празнува и по-късно.
"За мен това е човек значим за българското училище и музиката в него, защото повечето от песните му са в учебниците на децата и когато обявихме, че ще правим този концерт, получих много съобщения от преподаватели, колеги от цялата страна, които поздравяваха и се радваха. Ако някой не може да присъства на концерта тази вечер, то той ще се излъчва директно по програма „Христо Ботев“ на БНР", посочи още Илина Тодорова.
В концерта ще участват ученици от Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а специален гост ще е Васил Петров, който ще изпълни две песни на Милетков в аранжименти на Живко Петров и Ангел Заберски.
"Моя бъди сега" и "Да си върнем любовта" са неизменна част от репертоара на певеца и ще прозвучат отново с послание за вяра, обич и детска радост.
"През годините се запознахме и започнахме да работим. Той ми предложи някои от неговите песни, които съм записал, но акцентът пада върху тези две, които ще изпълня на концерта, по случай неговия юбилей, дай боже да е жив и здрав. Господ да му дава сили и здраве да твори и още по-напред да стигне в творчеството си. Двете песни "Моя бъди сега" и "Да си върнем любовта" са по-специфични и по като за мен, техните диаметрално противоположни аранжименти ги правят много самобитни и интересни", посочи поп певецът.
ВГ "Радиодеца" е създадена през 1990 година от Илина Тодорова, но в началото първите песни не са специално написани за групата.
"Първите ни записи бяха за Коледа, изключително красиви коледни песни на Добри Христов. Постепенно се появиха автори, които създадоха песни специално за нас, Краси Милетков е един от тях. Днес репертоарът е много широк и разнообразен. За мен е удоволствие, че успяхме да извадим 9 песни на Краси Милетков, които сме записвали в много голям период от време, за да можем да го представим като автор", разкри Илина Тодорова.
Сред песните на Милетков, които ще представят малките таланти, са “Жаба жабурана“,“Златни букви“ и “Ден на будителите“.
Композиторът лично ще акомпанира на рояла на “Честит рожден ден“ и ще изпълни соловата си пиеса „Боряно, Борянке“.
В изпълнение на клавирно дуо с Павлина Радионова за първи път в Първо студио ще прозвучи „Шопски диптих“ за четири ръце.
Ще звучат също „Моето семейство“, „Дядо и аз“, „С татко ще лепим тапети“, „Влюбен“.
Инструменталните пиеси на Красимир Милетковса вдъхновени от фантастични герои, истории и приказки, както и от българския фолклор.
Талантливи ученици от НМУ ще изпълнят на концерта най-обичаните от тях. Клавирните пиесите ще представят ученици от класовете на д-р Богдан Иванов, Даниела Васкова, Дарина Кантарджиева, Милена Павлова, Любов Шишева и Анна Тодорова, а произведения за флейта и цигулка – от класовете на Явор Желев и Евгени Николов.
Чуйте още от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..