Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Съюза на парамедиците настояват за създаването на нова специалност – парамедик

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Повече от половината места в Спешните центрове остават незаети, въпреки че заплатата на лекар в линейка достигна до 4000 лева. Затова от Съюза на парамедиците в България от години настояват за реформа, която да позволи на парамедиците да бъдат легално назначени в спешните центрове. От СПБ заявяват, че парамедикът не може да замени лекаря, но специалното му обучение позволява стабилизиране, поддържане на жизнените показатели и спешен транспорт до най-близкото лечебно заведение, където пострадалият се поема от лекарски екип.

Пред Радио София Ива Пехливанска - председател на Съюза на парамедиците обясни, че намаляването на лекарите в Спешна помощ, е изключително тревожна тенденция и това ще остави системата без подготвени специалисти.

„Това е идеята – парамедиците да могат да влязат пълноправно в мобилните екипи на Спешна медицинска помощ. За съжаление, от 2016 г. не се случва много по нормативната регулация на самата професия. Основният проблем е липсата на Наредба, която да регламентира точно и ясно дейностите, които парамедиците, от различните степени на квалификация, могат да упражняват, което поставя и самите парамедици в голям риск“, каза Пехливанска.

Тя добави, че подготовката и проекта на наредбата е подаден още през миналата година, но по него няма развитие.

„С тази Наредба се създава нова медицинска специалност – парамедик, която ще влезе в Националния класификатор на професиите, под парамедицински специалист. Това е цялостната регулация на тази професия“, обясни Ива Пехливанска.

Тя изтъкна, че в държави, в които парамедиците са внедрени в системата на Спешната помощ,  смъртността при инциденти е намаляла с над 70%.

„Пармедикът е обучен да поддържа основни жизнени показатели на пациенти и пострадали, и да ги транспортира безопасно до лечебно заведение. Оказва съответните медицински манипулации преди и по време на транспорта. При много тежки случаи, когато той излиза извън своите компетентности, е необходимо той да се свърже с лекар, който е в районните координационни централи, който да го насочи как да се справи или да бъде изпратен високоспециализиран екип“, уточни Ива Пехливанска.

От Съюза на парамедиците са направили анализ на свободните работни места, обявени от 27-те центъра за Спешна помощ в страната, от който става ясно, че във всяко от ЦСМП-тата търсят поне 10 лекари.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02