Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От началото на годината са подадени 16 хиляди сигнала за домашно насилие

Благородна Макева

В предаването "Радиокафе" разговаряме с д-р Благородна Макева, независим консултант по правата на човека, преподавател, изследовател и автор на публикации в сферата на превенцията и защитата от домашното насилие, трафика на хора, работа с деца – бежанци и мигранти. Има над 23 години стаж в системата на МВР, при това от най-първоначалното стъпало в Районното управление, до зам.-директор на Главна дирекция "Национална полиция" днес. Тя е и правен консултант към UNICEF и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

Отново акцент в разговора е проблемът с домашното насилие, на който д-р Благородна Макева е посветила време и усилия от много години, има и преки впечатления от работата по Закона за защита от домашното насилие още от неговото влизане в сила през 2005 година. Тя оповести актуални данни по проблема от началото на 2024 година.

"Имаме общо 1724 заповеди за защита, постановени като решения от българските районни съдилища. От тях по-голям процент са заповеди за незабавна защита. Това, което прави впечатление след законодателните промени през юли 2023-та, според актуалната статистика на единен номер 112 за страната, от началото на годината до този момент са подадени 16 хиляди сигнала само за домашно насилие, висок е процента на сигналите, насочени към две или повече служби за спешно реагиране", посочи експертът. Още конкретика може да проследите в разговора.

  • Институциите са огледало на обществото

Понякога са изключително нереалистични очакванията на хората към полицейските органи за това, какво могат да направят, защото законодателството ограничава тяхната възможна реакция, посочи още Благородна Макева.

"Винаги съм казвала, че докато не променим нагласите в обществото, нищо съществено няма да могат да променят и самите институции, колкото и добро да е взаимодействието помежду им. Докато ние като хора не осъзнаем, че това, което става в съседното жилище, е и наш проблем, че той е и обществен, а не само личен, институциите няма да могат да направят нещо много радикално за нас", изтъкна тя.

  • Как се роди проектът "Защитени“?

"Защитени" е пътеводител с набор от документи за подаване на сигнали за домашно насилие към институциите. Проект е на фондация "Будителките". Там втора година работят активно по темата защита от домашно насилие и получават признание за активната си дейност.
"За мен най-големият им успех е в това, че успяха да „пробудят“ политическия сектор, да го накарат да гласува тези така чакани промени в Закона за защита от домашно насилие", посочи Макева.

Справочникът "Защитени" е изготвен е по проект "Помощ и информация за хора, преживяващи домашно насилие и насилие, основано на пола", финансиран от Български фонд за жените. Автор е д-р Благородна Макева.

В него могат да се открият всички необходими образци на документи за подаване на сигнали към институциите, планове за безопасност, както и какво предвижда законодателството в България относно защитата срещу домашното насилие.  Пострадалите от домашно насилие често не знаят какви са възможностите за защита, както и какво могат да искат от институциите.

Целта на  "Защитени" е да бъде в полза на всички пострадали лица от домашно насилие по пътя им към получаване на защита и подкрепа

Справочникът е съставен от работна група от представители на на МВР, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Агенцията за социално подпомагане, Държавната агенция за закрила на детето, както и представители на неправителствени организации

"Проектът "Защитени" има една много голяма цел – да предостави комплексна възможност за грижа и осъзнаване. Защото ако отворите плановете за безопасност, ще видите как четейки какво можеш да направиш за себе си, за да се чувстваш защитен в дома си, на улицата, със заповед или не, ти самият осъзнаваш риска, който търпиш, ако не направиш нещо", каза още Макева.

Чуйте още аспекти от разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27