Световна среща на творците от сферата на независимото изкуство IETM Sofia 2024 ще се проведе между 12 и 15 юни в РЦСИ “Топлоцентрала“. Заедно с водещи специалисти и представители на независимата сцена бяха очертани приоритетите на събитието, които включват: статутът на артиста, условията на работа в Европа и в частност – България, менталното здраве и връзката на изкуството с околната среда.
4-дневното събитие IETM Sofia 2024 ще бъде открито с лекция на световноизвестния професор по социология и автор на книгата „Sensing Earth“ („Чувстващата Земя“) – Паскал Гилен, който ще преведе публиката през някои от глобалните предизвикателства на нашето време, достигайки до личната връзка на всеки един от нас с планетата и заобикалящата ни среда.
Експерти от различни области ще споделят своя опит с гилдията в панели, дискусии и активности в рамките на IETM Sofia 2024.
“Положението на независимите артисти в Европа е трудно, макар и в различна степен. Има държави, които преди 10 години бяха за пример (Полша, Чехия, Унгария и др.), а днес те са с огромни бюджетни съкращения – в Швеция това е близо 80%. В сектора на културата към момента липсват норми и обективна посока за развитие“, сподели директорът на РЦСИ “Топлоцентрала“ Веселин Димов.
Под мотото “Burn In, Burn Out“ световната среща IETM Sofia 2024 ще обедини и най-важните си теми, сред които статутът на артиста и неговата реализация, взаимодействието с околната среда, грижата за менталното здраве и мястото на съвременните технологии в създаването на сценичен продукт.
IETM Sofia 2024 е част от годишните срещи на най-голямата мрежа на изпълнителски изкуства в света, чиято централа е в Брюксел.
“Преди 10 години имаше такава среща в София, от която тръгна инициативата за създаването на “Топлоцентрала“ и сега 10 по-късно отново каним тази мрежа в нашето общо творение, което работи от две години и половина, но зад гърба ни са 2300 събития", посочи Веселин Димов.
Той допълни, че след IETM Sofia 2024, група от 20 души, представители на мрежата, ще гостува още два дни в град Варна, където има инициатива съвместно с варненската община за създаване на подобен център.
Панелни дискусии на IETM Sofia 2024:
Как един артист може да живее устойчиво, практикувайки своята професия в контекста на Европа, ще бъде фокус на панела "Как да направим така, че нещата да заработят? Условия на работа и статут на артиста“.
Том Флеминг (Великобритания) и модераторът Елена Поливцева (Белгия) ще ангажират представителите на българската независима сцена в разговор за необходимостта от нови политики, търсене на ефективни решения на познати предизвикателства, застъпничество и подобряване на условията на труд.
Актуалните и за България въпроси ще бъдат разгледани в панела "Дефиниране на статута на артиста“, воден от модераторите Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров.
Сесията ще предостави практичен подход, осигурявайки възможност на участниците да заговорят на един език, навлизайки в контекста на средата.
По време на сформираните работни групи участниците ще потърсят нова дефиниция на професията артист, базирана на локалните и културни предпоставки.
“За какво горим и от какво прегаряме“ ще бъде акцент на панела, воден от психолога, психотерапевт и автор на книги - Виргиния Захариева.
Срещата ще предложи на участниците различни практики и перспектива как да съхранят своето ментално здраве във време на динамика, несигурност, високо конкурентна среда.
“Бил съм член на тази мрежа от 15 години, сега съм в борда, посетил съм над 30 срещи, видял съм как тези срещи, освен, че пораждат много вдъхновение, познанства, възможност за бъдещи проекти, те пораждат и промени в градовете в които се случват, катализират процеси“, отбеляза Веселин Димов.
Надяваме се да се съберат около 350 чужденци и около 200-250 българи за тези дни, обясни той. По думите му събитието ще предостави възможност да има повече покани и турнета в бъдеще за български представления.
По темата за IETM Sofia 2024 се включи и Стефан Прохоров от Асоциация "Свободен театър“, която е част от партньорите съорганизатори на конференцията
.„В лично качество ще имам възможността да направя няколко неща, от които най-любимото е обиколка с нашите колеги професионалисти от цял свят из една голяма част от свободните сцени в София. Както добре знаем едно от големите предизвикателства пред независимите артисти е да насочват публиката към местата, на които те представят своите спектакли и проекти“, сподели той.
Повече чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..