Сърдечно-съдовите заболявания продължават да бъдат причина № 1 за предотвратима смърт в България и в света. Те намаляват продължителността и качеството на живота, затрудняват здравните системи и предизвикват сериозни икономически щети за държавите.
Сърдечно-съдовите заболявания и инсултът са свързани със загубата на 18,6 милиона живота в света всяка година, подчертават от Дружеството на кардиолозите в България. Те избраха БНР за свой медиен партньор за тазгодишното отбелязване на Световния ден на сърцето. Той се чества всяка година на 29 септември, но специалистите започнаха 4-месечна кампания (до 1 октомври), в чийто фокус е здравето на сърцето и начините за превенция на сърдечно-съдовите заболявания.
Специален акцент се поставя върху здравното образование, личната и обществената грижа за сърцето, контролът на сърдечно-съдовите заболявания чрез технологиите, поддържането на активен контакт с лекар, превенцията на затлъстяването и заострянето на вниманието върху принципите за здравословен начин на живот.
Кампанията е ежегодна и се провежда под егидата на Световната федерация на сърцето.
"Децата биват обучавани по различни предмети – математика, физика, биология, но на практика нямат часове по здравно образование – отбеляза пред БНР-Радио София един от водещите електрофизиолози у нас и председател на Дружеството на кардиолозите в България доц. д-р Васил Трайков. – Кампанията ще обхване много български градове. Тя съвпада по време с изготвянето на национален план за сърдечно-съдово здраве."
По думите на доц. Трайков вече има проект за плана, голяма част от заложеното в него присъства и в Националната здравна стратегия. Това е знак, че институциите са готови на разговори по тази така важна за обществото тема.
Предстои довършване на плана, но над 60 организации вече са го подкрепили с меморандум. От страна на институциите са очаква приемане на предложените мерки и осигуряване на бюджет и контрол по изпълнението.
"Преждевременната смъртност от сърдечно-съдови заболявания – преди 65 години, е напълно предотвратима, ако рисковите фактори са под контрол", подчерта специалистът.
С него разговаря Катя Василева.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..