Приемането и спазването на фирмените правила и ценности от служителите се повишава. Тенденцията е валидна в глобален план и е отчетена в последния доклад за спазването на вътрешните правила, почтеността, отговорността и приемането на фирмените ценности, изготвен от EY на глобално ниво (Global Integrity Report 2024).В България лоялността и корпоративният интегритет се подобряват в повече от половината компании.
"Българските резултати се доближават до глобалните, в някои браншове дори ги надвишават" – коментира пред БНР-Радио София Снежана Шиякова от отдел "Разследване на финансови злоупотреби и услуги, свързани със спорове" (Forensics & Integrity Services) в EY Bulgaria, която гостува заедно с колегата си Али Пирзада.
Данните за България показват, че според 54% (при средно 49%) от анкетираните принципите за почтеност в техните организации са се подобрили през последните две години. В това отношение в Европа страната ни е на второ място след Словения.
Според 86% от анкетираните служителите в техните организации вършат работата си почтено и мениджмънтът спазва съответните законови изисквания, етични кодекси и приложимите за индустрията регулации.
Работодателите бяха подложени на редица предизвикателства в последните години, отбеляза още Шиякова. Сред тях бяха коронавирусната пандемия, военните конфликти, глобалните икономически процеси и трудности.
Малко повече от година след влизането в сила на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали, промени вече се констатират.
Според 68% от анкетираните в България служителите в техните организации могат да подават сигнали за нередности без притеснение за негативни последици върху тях. А 32% от участниците в изследването споделят, че са докладвали за нередности през последните две години.
Законът наложи канали за сигнали, оказа положителен ефект за служителите. Работодателите бяха задължени дори да обучат служителите си как могат да подават сигнали, допълни Шиякова.
Все пак процесите зависят от съществуващите комуникационни бариери, корпоративната култура, наличието или липсата на отговорни действия /реакция след сигналите.
"В България съм от 20 години и мога да ви уверя, че в момента атмосферата е коренно различна отпреди", допълни Али Пирзада.
С нея разговаря Данаил Конов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..