623 млн. лева достигат дълговете на държавните болници, а на общинските – 205 млн. лв.
Сред държавните болници най-големи задължения са натрупали УМБАЛ „Александровска“ (65 млн. лв.), УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ (64 млн. лв.) и УМБАЛ „Св. Георги“ (56 млн. лв.).
Дълговете на лечебните заведения растат и това е показател за тяхното финансово управление, каза пред Радио София Петя Георгиева от Института за пазарна икономика.
„Когато лечебното заведение е голямо, то може да си позволи чрез голямото количество услуги да има и големи приходи. Проблем се случва, когато то е много малко и не може да осигури тези приходи и започва да задлъжнява или когато лечебното заведение е от такъв вид, че да се наложи то да извършва по-сложна специализирана дейност“, обясни Георгиева.
Тя добави, че за да спре трупането на задължения е необходима промяна както в плащането на болниците, така и в здравната карта.
„Ние имаме в момента определен брой болници, те са твърде много за територията на страната. Част от тях са частни и функционират на същия този пазар. Те имат само частично изисквания за това как да функционират и какви заплати да плащат. Другата част, които са държавна или общинска собственост, също са много на брой. Голяма част от тях са малки и не могат да достигнат концентрацията на услугите, която е достатъчна, за да се спазват тези изисквания да се предоставят качествени услуги на тяхната територия. Следователно трябва да вземем решение ще имаме ли тази мрежа, която в момента е доста широка, или ще вървим към концентрация на лечебни заведения, към обединяване на болници, към освобождаване от системата на лечебни заведения, които не могат да изпълняват болнични услуги, по една или друга причина и след това да кажем това ли ще е финансовият модел, с който ние искаме да плащаме на тези лечебни заведения, които функционират в системата“, уточни Петя Георгиева.
По думите й, големият проблем на здравната карта е, че тя не дава оптимален вариант на разпределение на болничните медицински услуги на територията на страната. Според нея по-добрият вариант е в една област да има една голяма болница вместо три малки, тъй като концентрирането на услугите ще доведе и до по-доброто им качество.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..