От българска страна участието се организира от Националния археологически институт с музей при БАН, който представя дигитални ресурси със свободен достъп. Можем да направим виртуална обиколка на Националния археологически музей и да разгледаме поредица от дигитални изложби.
Основната цел е популяризиране дейността на музея, каза пред Радио София гл. ас. д-р Калоян Праматаров.
„Стремим се да превърнем музейното пространство в място за забавление, социализация, комуникация, образование, отвъд националните рамки, приобщавайки широката международна публика към основните цивилизации, които са обитавали нашите земи. Стремим се да привлечем неспециалистите в музейното пространство и да социализираме науката Археология за по-широката публика“, обясни гл. ас. д-р Калоян Праматаров.
Любителите на археологията могат да посетят онлайн триизмерната виртуална разходка из Националния археологически музей, която включва експонатите от основната експозиция, разпределена в четири основни зали – зала „Праистория“, зала „Трезор“, „Централна зала“ и зала „Средновековие“– галерия с източноправославни икони от периода XIV–XVIII в.
Достъпни са и виртуалните обиколки на няколко от най-интересните временни изложби организирани през последните няколко години.
По време на събитието е предвидено и провеждането на „Летните школи за работа с деца и ученици“ на НАИМ-БАН.
В рамките на европейската инициатива, посетителите на музея ще имат възможността да разгледат и временната изложба „Повелителите на солта: Провадия-Солницата (5600 – 4350 г. пр.Хр.)“, която официално беше открита на 11 юни.
Това е един от най-впечатляващите паметници от този период, обясни акад. Васил Николов - ръководител на проекта Провадия-Солницата.
„Всичко се дължи на солта. На съвременния човек му е трудно да разбере това, сол има във всеки магазин. Без натриев хлорид, животът на хората и на животните, е невъзможен. Предприемчивите хора, които са започнали да произвеждат сол от солените извори край Провадия, които бликат от едно солно находище, тези хора са се оказали в един момент, най-богатите в Европа, хората, които са създали монетния двор на Европа“, каза акад. Васил Николов.
Изложбата може да бъде видяна до 18 септември.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кокаляне ще има собствена детска градина. Първа копка на новата сграда бе направена в присъствието на кметовете на столицата и на район „Панчарево“ Васил Терзиев и Евгения Алексиева, съобщава БГНЕС. Новата сграда за детска градина ще бъде за 4 градински групи, или 100 деца. Инвестицията е 5 846 400 лв. Средствата са осигурени от бюджета на Столичната..
На 19 декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин. В рамките на посещението Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на..
На 19 декември ще се проведе и заседанието на Общинския съвет на Ботевград. Голяма част от дневния ред са доклади на кмета Иван Гавалюгов, защото в края на годината е време и за равносметка на постигнатото през 2024 г. от местната власт. Кметът Иван Гавалюгов зачеркна и районирането и разпределението на държавния бюджет към общините . “Силно..
Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред . И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на..
За петте години откакто съществува инициативата "Светулка“ са реновирани общо десет болнични отделения, последното от които е педиатричното отделение на болницата в Добрич. Днес беше представен поредният проект, чрез който ще бъде извършено цялостно обновяване на детското отделение към УМБАЛ Елин Пелин. Благодарение на съвместните усилия..
Допълнителни разходи размер на 300 900 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерския съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие. Това е общият размер на сумата, изплатена за..
Заради икономическото състояние на София-град се повишава изкуствено благосъстоянието на целия регион, а това причинява сериозно икономическо изоставане на останалите области, които са на едно от последните места по брутен вътрешен продукт на глава от населението. Деформацията, която се получава при обобщените статистически данни за областите Перник,..