Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ситуацията след изборите

Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС

Изборите преминаха, а какви са отзвуците след тях? Коментар направи политологът и преподавател в НБУ Христо Панчугов. Накъде ще се движим в следващите месеци?

"Това зависи най-вероятно от това, дали ще видим осмисляне на процеси не само, които са протекли в партиите и тяхната подкрепа, но и като цяло на процеси, които протичат в българското общество през последните години. В този смисъл веднъж осъзнали, може би тези процеси да видим началото на оздравяването на политическите партии и на българската политическа класа. Така, че тя да отговори адекватно на новите разделения в обществото и на новите проблеми, пред които сме изправени", заяви той.

По думите му темата тепърва започва и тя е свързана с опит да се въвлече по-широка общност в разговора за това, как ще се върви напред, а не да видим отново политически формации, които са се окопали и затворили в твърдото си ядро, мислейки, че само те могат да намерят решение на проблемите.

Панчугов посочи, че намаленият брой на избиратели на ПП-ДБ е очаквано, тъй като избирателите им са по-осъзнати от гледна точка на причините за това как гласуват, но и очакванията, които имат за своите представители.

"В този смисъл заседанието на ПП, което тече в момента е не толкова насочено според мен дали ще имаме правителство и участие в "сглобка", а колкото до това, какво ще е бъдещето на формацията. Дали то е с тези двама лидери, дали ще видим всъщност политическа партия на края на този процес, или напротив - те ще се окажат част от политическото минало. Това според мен са важните въпроси, които се обсъждат. Аз не очаквам от това заседание да се роди отговор на въпроса дали ще имаме ново правителство. Не смятам, че който и да е в момента политически лидер има ясна идея за това как да се продължи напред. Което е и истинският проблем", каза политологът. И добави:

"Към този момент ние не виждаме истински лидери, които да говорят с българските граждани, със собствените си избиратели. Напротив, имаме изключително "звуково мълчание", като ще използвам този оксиморон. Оглушително е това мълчание, което се вижда в момента."


По думите му това е усещане за безтегловност, в която се намира политическата класа. Панчугов подчерта, че ниската избирателна активност не е от хора, които непременно чакат нещо. Обикновено подобен тип ситуация се описва или с политическа апатия, или с очакването на някакъв "нов месия". Но нито едното от двете е задължително.

"По-скоро ние виждаме хора, които не намират основание, не намират представителство в този момент в българската политическа класа. Тези, които търсят месиите ние ги виждаме, те се прехвърлят от една политическа формация в друга", посочи Панчугов.

Ще изчезне ли лявото у нас?

"БСП загуби от идентичността си. Първо тя е партия, която започна да се държи само около носталгията по предишния режим и някаква криворазбрана любов по Руската Федерация в последните години. Отвъд това загуби гъвкавостта си на партия, която успяваше да събира в себе си всякакви леви интереси. Корнелия Нинова централизира властта, изгони почти всички, които не са съгласни с линията, която тя пое. От друга страна виждаме, че новите леви формации изпадат в подобен капан", отбеляза Панчугов.

Той посочи, че всякаква неадекватна "сглобка" ще бъде наказана и най-важното е, кой ще се нагърби едно управление да бъде адекватно обяснено и защитено пред българските граждани.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45