"Много са редки случаите, в които това, което ние сме предлагали е било съобразявано екипа на министерството. И то най-вече е по отношение на намаление на броя на приемани студенти по специалности, които не са търсени на пазара на труда и увеличаване на приема в други, които са търсени. Но най-важното, което за нас е основен проблем и откъдето вече тръгват всички останали проблеми е това, че броят на лицата, които е планирано да бъдат приети след завършено средно образование е равен, или малко по-голям от броя на реално завършващите средно образование", каза тя.
Тя изрази мнение, че начинът, по който е планиран приемът не позволява никаква конкуренция.
"Едно лице завършващо висше образование, което не е приложимо много често започва да работи като продавач-консултант. Това не е лоша професия, а напротив, ние имаме нужда от тези хора, но за тази професия не се изисква висше образование. Има специално професионално направление", отбеляза Стелиянова.
"Администрация и управление" е една специалност "всичкология", която на практика също няма къде да се реализират студентите, които завършват. Те нито са юристи, нито икономисти, нито информатици, а от всичко учат по малко. Държавата на практика поема достатъчно лица, които са с различно образование, тя не поставя конкретно изискване да са завършили "Администрация и управление", отбеляза тя.
По думите й юристите и икономистите също са много и голяма част от завършващите не работят по специалността си. Бизнесът в момента се нуждае от инженерно-технически кадри, както и от математици, посочи Стелиянова и допълни, че машиностроенето и електротехниката са едни от най-големите приносители на БВП, както и едни от най-големите данъкоплатци. Освен това каза, че професиите на бъдещето не са хуманитарни, а са свързани с роботика, виртуална реалност и изкуствен интелект.
Стелиянова сподели, че част от мерките, които могат да бъдат предприети е на приоритетните специалности да отпаднат таксите и да им се дадат по-високи стипендии, докато на неприоритетните направления да се повишат таксите. Освен това да се популяризира мярката на сключване на договори с работодатели, които допълнително да им дават средства за стажуване при тях. Едно от оплакванията на фирмите е, че внасят данъци за обществено образование и очакват срещу това да получат качествени кадри, а се налага след това да инвестират допълнително. Освен това трябва да се засили връзката между бизнеса и университетите, категорична е тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..