Евгени Серафимов е създател и ръководител на школата "Новите майстори", художник и иконописец, автор на редица проекти за промяна в градската среда. Той е учител по рисуване в училище "Кирил и Методий“, което е най-старото в Западна България и едно от най-старите български училища въобще, а тази година то ще отбележи своите 204 години.
Серафимов е създател на редица градски проекти от "Портретът на Майстора на един декар“, „На една череша разстояние“ – по време на ковид пандемията, "Градът под площада“ – изобразен в 3D рисунка.
"Защото Кюстендил е от онези специални градове, съществували по време на Римската империя, при които и в наши дни нещата съвпадат – главната улица сега е била главна улица и тогава. Днес площадът на Кюстендил е бил площада на Пауталия. Под този площад стои история и това е респектиращо и много задължаващо“, разказа Евгени Серафимов. Историята респектира и задължава, когато крачиш по площада и осмисляш изкуството в съвременния град, допълни той.
По думите му школата “Новите майстори“, със своите проекти за изкуство, излиза извън пределите на Кюстендил.
“Но наше вдъхновение винаги е града, защото – важно е къде си се родил, важно е къде си се върнал“.
Провокацията в творческите проекти на "Новите майстори“ е много сериозна, изкуството е нетрадиционно.
“Изкуството трябва да се възприема не просто като декорация на света, то не е нещо, което украсява нашия живот, но то е което ни кара да се замисляме, да си задаваме въпроси, дори те да не ни харесват. И не е задължително то да бъде приятно за окото. Красотата най-бързо печели внимание и затова повечето произведения на изкуството са красиви, но всъщност зад красотата стоят големите провокации“, подчерта Евгени Серафимов.
"Мога да кажа, че за почти 20 години, откакто "Новите майстори“ прави големите градски проекти за изкуство, жителите на града се промениха и са отворени за модерно изкуство“, допълни той.
"Миналата година реализирахме леден кръст над един язовир – един екопроект, модерна, авангардна, сложна за разбиране инсталация, която безкрайно добре се прие, защото изкуството и възпитава“, разказа Серафимов.
"Винаги когато имаме проект, има и полемика. Хората казват “Защо“? И всъщност, това много ме успокоява, защото знам, че съм си свършил работата“. Тук има истинска, жива среда за изкуство – като един Монмартър сме, като Монпарнас в Париж, където всеки прави нещо и друг го коментира. В 21 век, Кюстендил говори за изкуство – това е кармата на този град и това го прави значим, на територията на България“, каза още той.
Скоро "Новите майстори“ ще гостуват в Дряново с интересна фотографска изложба, озаглавена "Съкровищата на Кюстендил“, заедно с фотографа Владислав Чанев.
Школата "Новите майстори" ще има изява и в Босилеград.
Чуйте повече от разговора в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...