Евгени Серафимов е създател и ръководител на школата "Новите майстори", художник и иконописец, автор на редица проекти за промяна в градската среда. Той е учител по рисуване в училище "Кирил и Методий“, което е най-старото в Западна България и едно от най-старите български училища въобще, а тази година то ще отбележи своите 204 години.
Серафимов е създател на редица градски проекти от "Портретът на Майстора на един декар“, „На една череша разстояние“ – по време на ковид пандемията, "Градът под площада“ – изобразен в 3D рисунка.
"Защото Кюстендил е от онези специални градове, съществували по време на Римската империя, при които и в наши дни нещата съвпадат – главната улица сега е била главна улица и тогава. Днес площадът на Кюстендил е бил площада на Пауталия. Под този площад стои история и това е респектиращо и много задължаващо“, разказа Евгени Серафимов. Историята респектира и задължава, когато крачиш по площада и осмисляш изкуството в съвременния град, допълни той.
По думите му школата “Новите майстори“, със своите проекти за изкуство, излиза извън пределите на Кюстендил.
“Но наше вдъхновение винаги е града, защото – важно е къде си се родил, важно е къде си се върнал“.
Провокацията в творческите проекти на "Новите майстори“ е много сериозна, изкуството е нетрадиционно.
“Изкуството трябва да се възприема не просто като декорация на света, то не е нещо, което украсява нашия живот, но то е което ни кара да се замисляме, да си задаваме въпроси, дори те да не ни харесват. И не е задължително то да бъде приятно за окото. Красотата най-бързо печели внимание и затова повечето произведения на изкуството са красиви, но всъщност зад красотата стоят големите провокации“, подчерта Евгени Серафимов.
"Мога да кажа, че за почти 20 години, откакто "Новите майстори“ прави големите градски проекти за изкуство, жителите на града се промениха и са отворени за модерно изкуство“, допълни той.
"Миналата година реализирахме леден кръст над един язовир – един екопроект, модерна, авангардна, сложна за разбиране инсталация, която безкрайно добре се прие, защото изкуството и възпитава“, разказа Серафимов.
"Винаги когато имаме проект, има и полемика. Хората казват “Защо“? И всъщност, това много ме успокоява, защото знам, че съм си свършил работата“. Тук има истинска, жива среда за изкуство – като един Монмартър сме, като Монпарнас в Париж, където всеки прави нещо и друг го коментира. В 21 век, Кюстендил говори за изкуство – това е кармата на този град и това го прави значим, на територията на България“, каза още той.
Скоро "Новите майстори“ ще гостуват в Дряново с интересна фотографска изложба, озаглавена "Съкровищата на Кюстендил“, заедно с фотографа Владислав Чанев.
Школата "Новите майстори" ще има изява и в Босилеград.
Чуйте повече от разговора в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..