Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Живей с любов" и "Пробуждане 2020" - елементи от съживеното село Смоличано над Кюстендил

Елена Начева е инициатор и създател с екип от млади съмишленици. Чуйте!

Елена Начева, която вдъхна живот на с. Смоличано над Кюстендил
Снимка: Радио София

На открито пред сградата на общината в град Кюстендил се излъчи съвместното предаване на Радио София и Радио Благоевград.

Представяме ви Елена Начева, една дама, която след години живот по света, се завърна в Кюстендилско и в едно село с почти изчезващ живот, направи детско селище „Живей с любов“ за лагери и арт работилници. Тя съживява и читалището в почти изоставеното село Смоличано над Кюстендил.

Смоличано има своите 8-9 постоянно пребиваващи в селото жители, които си имат… читалище.

"Необходимостта от създаването на читалището “Пробуждане 2020“ дойде след откриването на лагера, който организираме за деца всяко лято, пролет и зима. Амбициите са ни за изграждане на Детско селище, а какво е Детско селище, ако няма културен център“, посочи тя. И допълни: 

"Искаме да променим малко представата за читалищата, конкретно селските, че там има едни полумъртви експозиции на народни носии, които почти никой не посещава, правят се едни и същи празници, но по този начин няма как да привлечем млади хора“, изтъкна тя.

По думите й, целта е в селото да идват лагерници – деца от цяла България и такива, които живеят в чужбина.

“Благодарение на това, което правим от няколко години, посещаемостта на селото значително се увеличи. Реставрирахме една плевня, която превърнахме в кино “Paradiso“, друга вече е грънчарско ателие, в част от трета, която реставрирахме, се помещава библиотеката, а в момента изграждаме Селска академия по кулинария за деца, която ще бъде ръководена от шеф Андре Токев“, разкри тя. Съмишленици и приятели са Петър Петрушев и Свилен Класанов – един от най-добрите български хлебари".

“Читалището събуди интереса на много млади хора, които се присъединиха към нашия отбор. Възрастовата група на екипа, който работи с децата, започва от 20, а за себе си мога да кажа, че съм доайена 60+. Те са близки до децата, някои завършили преди 2 години, други преди 5, има я тази приемственост между поколенията“, твърди Елена Начева.

Тази година към читалището в Смоличано стартира Майсторски клас на известния български тромпетист Михаил Йосифов.

Иска ми се децата, с които работим, да получат най-доброто. Да посеем семето и от нас зависи как ще се грижим за него и дали ще покълне, сподели Начева.

"За съжаление, хората, които управляват по-малките общини не са визионери, при тях няма визия за развитието на това място след 10 години, работи се на „парче“ – днес да направим едно, някакви пари да се усвоят, докато ние имаме една обща визия – как да се развие село Смоличано. За съжаление, вече четвърта година нямаме подкрепата на общината, нямаме субсидия, но това не ни пречи да работим", каза още тя.

Със спечелен проект от Министерството на кулурата, Елена Начева и екипът й осъществяват театрална постановка с участието на 16 деца и актрисата Петя Миладинова. Печелят и проект на развитието на парк в Смоличано, а най-новият им проект е за късометражен филм, в който децата ще заснемат истории от селището, които ще бъдат показани в училищата.

"Обичам да обединявам творците“, казва българката и гражданин на света Елена Начева, разказвайки за творческите проекти със съмишленици.

"Целим да възпитаме у децата това чувство да бъдат безстрашни – за нови запознанства, нови идеи и нови хора", разкрива още тя.

Чуйте повече от разговора с нея в звуковия файл. 


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00