По думите й все повече хора знаят, че имат права и се опитват да ги защитят, като доказателство за това е, че всяка година жалбите в ЕПЦ се увеличават. Една част от причините за това са свързани със забавяне на самолетните полети, като за тях не винаги причината е в търговците, а може да е породена от природни явления. При такива случаи авиокомпанията не изплаща обезщетения, но има задължение да се погрижи за пътниците под формата на храна, напитки, ако се наложи и хотел, както и две безплатни телефонни обаждания. Задължение на пътниците е, ако авиокомпанията не осигури тези задължения, те самите могат да си ги осигурят, но трябва да пазят касовите бележки, за да може след това да претендират за разходите, както и да бъдат в разумни цени.
"Тук е моментът да призова пътниците да бъдат активни, защото и правото на грижа, и съответно по-късно ако имат право на компенсация, или обезщетение за закъснелия полет, то няма да им бъде преведено автоматично. Те трябва да си го поискат", каза Спасова.
Тя уточни, че безплатните обаждания са най-вече до колцентровете на съответната компания, тъй като там тарифите са по-скъпи. Обикновено оплакванията са от рода на липса на добър изглед от стаята, или липса на допълнителни екстри. Относно изгубените багажи тя каза:
"Това е много неприятно и много е важно също да се знае какво се случва, ако слизайки на летището, където започва нашата почивка се окаже, че багажът не е с нас. Още веднага на летището трябва да се отиде на гише, което е свързано със загубен багаж, обикновено така са обозначени гишетата и да се попълни протокол. В него се описва как изглежда куфарът ни, кога е купен, някакви отличителни белези ако има, контакти с нас и най-често практиката показва, че в рамките на деня нашият куфар бива намерен и съответно ни го доставят в хотела, където сме отседнали. Ако това не се случи, трябва да попълним и формуляр-оплакване на сайта на авиокомпанията и то възможно най-бързо, не по-късно от 7 дни от датата на кацане, за да известим авиокомпанията и тя да знае, че търсим този куфар. В рамките на дните, през които отиваме на почивка и все още не са ни намерили багажа, имаме право на т. нар. "стоки от първа необходимост", които можем да си ги купим. Например бельо, четка за зъби, паста за зъби, като и тук отново, колкото и да е неприятно, призовавам да се пазят касови бележки и всякакви други доказателства за това какво точно сме си купили и колко струва", посъветва Спасова.
Тя посочи, че ако след 21 дни багажът все още не е намерен, то тогава авиокомпанията приема, че той е загубен и ние трябва да си поискаме компенсацията за него. Това означава, че отново трябва да попълним формуляр. Според Монтреалската конвенция, която е регулаторен орган, обезщетението може да възлиза до 1600 евро. Около една трета от жалбите постъпили в ЕПЦ са свързани с жалби свързани с проблеми с въздушния транспорт, а всички съвети са безплатни.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл
В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..
В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..
Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..
За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..
Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..
Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри. Показателен пример за този проблем е..
Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..