Ели Динкова е организационен консултант и психолог, представител на голяма компания организатор на Форум по Спортна психология, който ще се проведе от 22 до 24 юни.
В предаването "Спортна среща" тя изясни колко важна е ролята на психологията в спорта и кои са най-често срещаните заблуди, свързани с функциите на психолога в спортния живот.
"Една от най-често срещаните заблуди е, че психологът работи само върху менталната подготовка на спортистите. Друга заблуда е, че към психолога се обръщат само когато има проблем. За спорта трябва да разсъждаваме като за една система, в която освен спортиста, има много други действащи лица. В него има много други играчи освен тези, които виждаме на тепиха, на корта, или на терена – това са треньорите, ръководството и дори родителите, когато говорим за деца в спорта", посочи Ели Динкова.
По думите ѝ, в спорта има и много процеси, които се случват: как се води комуникация, как се решават проблеми, дори как се управлява един спортен клуб и ролята на психолога може да бъде на всяко едно от тези нива.
Форумът по Спортна психология има за цел да събере на едно място различните страни, участващи в сбъдването на спортната мечта, в един общ разговор, в който ще се търсят отговори на поставените въпроси. Дискусията е разделена в два отделни дни.
Първият ден, 22 юни е посветен на родителите на деца и юноши спортисти. Серия от теми ще бъдат разгърнати от лектори и гости на събитието, международни психолози. Единият - Мигел Мория, ще присъства на живо, а другият Грег Стайнберг ще се включи онлайн. Поканени са и специалисти от българския спорт, които ще разкажат на базата на своя личен опит, както и родители, преминали заедно с децата си през доста перипетии, които са преодолели успешно.
Вторият ден на събитието е посветен на треньори и спортисти, с които ще се дискутират теми, свързани с емоции, мотивация и травми – теми ключови за един спортист.
Още аспекти чуйте в разговора на Камен Алипиев с Ели Динкова. Продължението на темата е със Станислава Славова в разговор с Лили Големинова:
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..