Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Моста на влюбените до 25 юни

Дейността на учени от 23 европейски страни показва изложба с 58 фотографии

Снимки: Евгени Димитров / eLTER

Изложба, посветена на учените, които се борят с климатичните промени, е позиционирана на Моста на влюбените и може да бъде видяна до 25 юни

Експозицията представя 58 фотографии от 23 държави, които разказват за работата на Европейската научна инфраструктура за дългосрочни системни изследвания, известна като ElTer.

Автори са Евгени Димитров и Калоян Константинов.
Изложбата е подготвяна половин година, обхваща период от 88 дни пътувания на екипа в над 30 научни станции, а в 23 държави са проведени различни срещи с учени сред природата, в резултат на които са направени три хиляди снимки и петдесет видеа.

Какво може да види любознателния минувач на Моста на влюбените? Подробности разказа Евгени Димитров – фотограф и изследовател.

"Изложбата изглежда твърде разнообразна като сюжети. Там физически можете да видите красиви природни пейзажи – наземни и с дрон, учени в действие – на терена, на полето или в лабораторията, също и градски пейзажи, които са обект на изучаване, свързано с това, което тези хора правят - разказа той и допълни, че ако навлезеш в в дълбочина, задачата да илюстрираш една такава абстрактна тема като "Дългосрочни екосистемни проучвания" се оказват супер интересна.

"Всъщност, дългосрочното събиране на данни датира от векове. В библиотека във Венеция видях книга с инструкции за събиране на дългосрочни данни, издадена през 1886 година. Целта на мрежата ЕlTer e, чрез всички свои 500 научни станции, които не са една структура, а представляват различни научни институции във всяка държава, които доброволно се включват в тази мрежа, е да обедини базите данни на всеки един учен, занимаващ се екосистемни проучвания на едно и също нещо в дълбочина, в период от над 5 години. Например в Швейцария видяхме неща, измервани и събирани от 1947 година насам", разкри Димитров.

Чрез историите на учените, които се грижат да съхранят живота на земята и представените кадри, всички ще можем да се замислим за общото ни бъдеще, за живота на Земята.

Как се променя света, как се променят екосистемите, какви са изводите, кои са заплахите?

"Нашата задача беше да транслираме чрез езика на изображенията и видеата, това което се случва зад въпросната абстрактна абревиатура еlTer. Едното от нещата, които със сигурност забелязах, е действието климатичните промени. В Скандинавието водата на почти всички реки има цвят на уиски – златиста, прозрачна, искряща, но не тази синя вода, която сме свикнали да виждаме по нашите реки", посочи фотографът.

На какво се дължи това, какво разказват учените, колко голямо е замърсяването на планетата ни, какво сочат данните за замърсяването на водите и океаните?
Чуйте разказа на фотографа-изследовател.
С него разговаря Даниел Ненчев.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25