В рецитала си тази вечер тя свири и цикъл етюди от Александра Фол
Тази вечер в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“ предстои изключително интересен клавирен рецитал на пианистката Даниела Минева, представящ автори като Оливие Месиен, Джонатан Харви, София Губайдулина и българската композиторка (и пианистка, и органистка) Александра Фол, която гради сериозна кариера в Монреал, Канада. Самата Даниела Минева пък живее, работи и музицира в САЩ. Ето какво разказа всяка от тях за цикъла етюди, който ще прозвучи тази вечер:
Александра Фол: „Това е творба, която е посветена на Даниела Минева. Етюдите са писани между 2019 и 2020, като цикълът се оформи постепенно, а всеки етюд носи име, малко на шега, вдъхновено от личността на колеги музиканти, най-често наши общи познати. Затова и имената са такива – Пескаяна, Тидровиана и накрая има един, наречен Фолиана, всеки ще разбере какво имам предвид“.
Даниела Минева: „Тези етюди са перлата на концерта тази вечер. А сега малко предистория – ние с Александра сме били в Eastman School of Music в щата Ню Йорк, без да се засичаме обаче, a после (в различни години) на прочутия фестивал в Tanglewood. Имаме много общи учители и приятели. И аз я помолих да напише едни етюди – точно бях свирила интегрален цикъл етюди на Грацина Бацевиз и търсех български еквивалент. Още като ученичка свирех Иван Спасов, той имаше такива етюди. И тези седем прекрасни етюди, които тя създаде, са като Карнавала на Шуман, съвършено различни един от друг, носещи характерното за личностите, от които са вдъхновени“.
Александра Фол започва своя път в музиката като пианистка, тя завършва Националната музикална академия при проф. Милена Моллова, след което заминава отвъд океана, установява се в Монреал и в момента е музикален директор и главен органист на църквата „Сейнт Джеймс“, а нейни творби все повече се свирят от престижни ансамбли и солисти. Пътят и към САЩ преминава първо през стипендията „Ленард Бърнстейн“, след което завършва бакалавърска степен с пълно отличие в Бостън, следват магистратура и докторат в прочутия университет Макгил в Монреал. Тя вярва, че най-важни са вторите изпълнения на една нова творба, защото премиерно е лесно да бъде изпълнена, въпросът е да има устойчив живот за новата музика и се радва, че в лицето на Даниела Митева намира съмишленик и отличен интерпретатор на своята музика.
Самата Даниела е следвала в своя път именно тези, които могат да я въведат в света на наистина съвременната музика. И тя е възпитаник на Националната музикална академия (пиано при проф. Жени Захариева и хорово дирижиране при проф. Робев). „След това си бях харесала един пианист, Владимир Виардо, победител в конкурси като „Ван Клайбърн“ и „Лонг – Тибо“, исках да уча при него, той преподаваше в Тексас и аз се озовах там. Но година по-късно помня как свирех една соната на Анри Дютийо, написана някъде през 1938 година и мина един професор и ми каза „ето ти сега свириш съвременна музика – тогава осъзнах, че трябва да открия преподаватели, които да ми отворят вратите към наистина съвременната музика, някой който я познава и изпълнява. И именно в Тангълууд се започнах с моята учителка Урсула Опенс – за тези, които не знаят, тя е дивата, кралицата на съвременната клавирна музика, познава всички композитори, те пишат за нея. И благодарение на нея и аз се срещнах и работих с много от тях.“ В момента Даниела Митова е професор по пиано в Хумболдския университет в Калифорния - „такъв университет има в Германия, но има и в САЩ“, уточнява тя. Свири и изнася майсторски класове по цял свят – от САЩ и Европа до Китай и Коста Рика. Обещава на публиката, че няма да скучае, защото съвременната музика е всичко друго, но не и скучна, тя е близка до нас, звучи с ритъма на днешния ден и творбите ще бъдат интересни и за хора, които са далеч от света на музиката.
„Оказва се, че музиката на Джонатан Харви не свирена в България, това малко ме учуди, той е бил професор по композиция в Станфордския университет, не съм го срещала лично, но познава мнозина, които са работили с него, докато с Фредерик Ржевски се познаваме, познавам добре музиката му, работили сме заедно, невероятен човек и пианист. С Губайдулина не съм имала щастието да се срещна , тя обича да се изолира, но продължава да твори, живее в едно село в Германия и аз непрестанно я „гоня“, пътувайки навсякъде където се изпълняват нейни произведения. И неслучайно съм групирала Губайдулина и Александра Фол във втората част на рецитала – и двете са жени композторки, и двете творят в момента, и двете са много близки до моето светоусещане“ – разказва Даниела Минева.
Карлос Насар е най-търсената личност, a "Гунди – легенда за любовта" оглавява филмовите търсения в Google, в традиционния годишен обзор на платформата за най-търсените думи и изрази, които разкриват интересите на българите през 2024 година. Сред тях водещата тема са българските спортни успехи. Концертът на Тони Стораро се оказва по-търсен от..
Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..
Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138. Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза. Произведенията са посветени на..
Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..
За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..