В експозицията могат да се видят както класически образци на социалистическия реализъм, така и непоказвани произведения. Сред авторите на включените творби на живописта, скулптурата, графиката и приложните изкуства са имената на Илия Петров, Дечко Узунов, Стоян Сотиров, Никола Танев, Стоян Венев, Екатерина Савова-Ненова, Александър Поплилов и др.
Някои от произведенията представляват автентични документи за един от най-противоречивите периоди от политическата история на България.
Пред Радио София директорът на Музея за изкуство от периода на социализма Николай Ущавалийски обясни, че изложбата се фокусира върху ранния период на народната власт.
„Става дума за годините межди 1947-1948 до към края на 50-те, началото на 60-те години – период, който в политическата история е известен със Сталинския режим, култът към личността на Сталин, в България – към Вълко Червенков, към Георги Димитров, Васил Коларов – всички комунистически вождове. На полето на изкуството и културата, той е обозначен като периода на нормативната естетика, с доминацията на социалистическия реализъм“, каза Ущавалийски.
Името на изложбата е заимствано от стихотворението на Пеньо Пенев – „Когато се наливаха основите“ и показва другото лице на изкуството, в което липсва „захаросания и напудрен оптимизъм на социалистически реализъм“, обясни директорът на Музея за изкуство от периода на социализма.
„Става дума за един цикъл рисунки на големия български художник Никола Танев, който през 1947 г. отразява в маслени картини живота и труда на пернишките миньори. През 1948 г. той се записва като бригадир на един от първите големи проекти на народната власт, а именно строежа на жп линията Ловеч-Троян. Самият Пеньо Пенев работи на този обект“, посочи Николай Ущавалийски.
В изложбата може да се види именно графичната серия на Никола Танев от строителството на железопътната линия Ловеч – Троян, от мина „Куциян“ и рудник „Република“ в Перник, както и графични творби на Павел Вълков, отразяващи строежа на мавзолея на Георги Димитров в София.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Музей за изкуство от периода на социализма
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Времето ще бъде почти тихо, съобщиха от НИМХ. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°. Над планините ще бъде предимно слънчево с разкъсана облачност. Ще духа умерен, по билата - до силен северен вятър. Максималната..
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..