Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г. е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.
Снимка: dimitrovgrad.rs

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар?

Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини - областите около Босилеград, Цариброд и Струмица и други. Тези територии и до ден днешен са отвъд българските граници.

А двамата наскоро участваха с диспут по темата на фестивал в Сливница.

"Пораженията, които нанася Ньойският договор на България, са огромни в икономическата област, в селското стопанство, в политическо отношение. България се превръща в напълно изолирана държава продължение на повече от 20 години. След като с д-р Янев прегледахме планини от документи, моето становище е, че ние все още робуваме на последиците от Ньойския диктат. За жалост нашите политици, научни среди, медиите не се интересуват от тези въпроси", коментира проф. Митев пред БНР-Радио София.

Той дори смята, че в Ньой е извършено криминално престъпление, подготвено и извършено чрез фалшификации, послужили за притискане на България по време на конференцията.

"България е била притисната в ъгъла, не е имала право да оспорва, да се защитава. Но да оставим моралната страна на въпроса и репарациите. Тези неща отминават, но това, което не се забравят униженията, мъката и нещастията на нашите сънародници. По мое мнение вече пето поколение там те продължават да живеят в условията на тежка дискриминация – психологическа, в социален план."

Родителите на д-р Валентин Янев са сред бежанците от тези места – върнали са се да живеят в актуалните граници на България. По думите на лекаря, който повече от 6 г. работи с проф. Митев по темата, сънародниците ни в Западните покрайнини са били подлагани и на драстична асимилация, на обезбългаряване, имало е и периоди на привидно даване на права и свободи – било е според състоянието на държавата и международното положение.

Двамата изследователи посочиха примери и от днешния ден.

За да учиш български в училище там, трябва да подадеш декларация с изрично искане. А това те прави белязан и едва ли не противник на държавната система.

Хората не смеят с непознати да говорят на родния си език, слагат „маската на сърбизма“, за да не бъдат преследвани или унижавани. Службите в църквите са на сръбски дори и в селища, където над 90% от населението е от българи.

Чуйте разговора на Мария Бояджиева.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видеото към новата песен

Гриша Георгиев-Greesh представи новата си авторска песен "Сърф"

Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh  участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..

публикувано на 18.07.25 в 13:52

Седем летни академии помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година

7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..

публикувано на 18.07.25 в 13:23

НХГ показва изложбата “Във ваканция… CORPUS EQUORUM” на Лъчезар Бояджиев

Нционалната художествена галерия показва изложбата “Във ваканция… CORPUS EQUORUM” на Лъчезар Бояджиев. Куратори на еспозицията са Овюл Дормушоглу и Джоана Варша.  Лъчезар Бояджиев е международно признат автор за своите критични наблюдения и дисекции на трансформиращата се обществена сфера в България и Югоизточна Европа, особено след 1989 г...

публикувано на 18.07.25 в 11:38

Група, генерирана от изкуствен интелект, събра един милион слушания

Групата Velvet Sundown издават два успешни албума преди да стане ясно, че тяхната музика, снимки и история са създадени от изкуствен интелект. Новината за събраните 1 милион слушания разбунтува духовете в музикалните среди и повдига много въпроси свързани с авторството, автентитността и човешкото начало в изкуството. В същото време Дания е първата..

публикувано на 18.07.25 в 11:05
Паметникът на Васил Левски в Карлово

България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски

България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски. Център на тържествата е родният град на Апостола на свободата – Карлово. Тържествена Света Литургия ще бъде отслужена в храма "Свети Николай". Венци и цветя ще бъдат поднесени на гроба на майката на Левски - Гина Кунчева.  По традиция на площад "Васил Левски" официално..

публикувано на 18.07.25 в 09:08

Пускат движението в тунелите “Правешки ханове" и “Топли дол" на АМ “Хемус"

През днешния ден, около 13.00 ч. ще бъде пуснато движението в тунелите “Правешки ханове" и “Топли дол" на АМ “Хемус", съобщават от Агенция “Пътна инфраструктура". Двете съоръжения са основно ремонтирани и шофьорите, пътуващи към Северна България, ще преминават по обновените тунели по-удобно, спокойно и безопасно в активния летен сезон.Основните ремонти..

публикувано на 18.07.25 в 08:35

Облачността ще намалее и над цялата страна ще бъде слънчево

През днешния ден в сутрешните часове в крайните югоизточни райони все още ще има значителна облачност, на отделни места с превалявания, но бързо облачността ще намалее и над цялата страна ще бъде слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В следобедните часове над южните и западните райони ще има купеста облачност, но..

публикувано на 18.07.25 в 06:25