Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Снимка: БЛС

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари. Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% на вербална. За около половината от пациентите (47%) обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия. А близо една пета (17%) са на мнение, че агресивното поведение на пациентите спрямо лекарите може да доведе до по-бърз преглед. 5% от запитаните посочват, че са ставали преки свидетели на физическа агресия, проявена към лекар, което се равнява на около 250 хил. души.

Близо една пета споделят мнението, че агресивното поведение на пациентите спрямо лекарите може да доведе до по-бърз достъп до преглед, като най-убедени в това са хората със средно и основно образование. Дискусията е озагалавена "Насилието над лекари – причини и възможни решения" и е организирана от Българския лекарски съюз. Модератор е д-р Иван Маджаров – Председател на УС на БЛС. Повече подробности разказа Димитър Ганев, представител на социологическа агенция "Тренд".

По думите му процентът на лекари жертва на физическо и вербално насилие е доста притеснителен - 10%, или 3200 души.

"Това, което ми направи впечатление е високият процент от хора, които казват, че лекарите си го заслужават. Това означава, че има хронично напрежение поради серия от фактори, което трупа някаква агресия, която се излива по този начин. Освен за физическа, изключително високи са процентите и на вербална агресия", каза той.

Ганев отбеляза, че някои от системните проблеми са чакане пред кабинетите, неудовлетвореност от организацията на работата и на последно място отношението на лекаря към пациента. Също така към медиците има свръх очаквания и когато те се разминат с реалността, това също поражда напрежение. Освен това проучването сочи, че само 13% от българите имат позитивно отношение към здравната система.


На дискусията е присъствала и Пенка Богданова, прокурор във Върховната прокуратура, която е представила данни във връзка с делата свързани с насилие и агресия към лекари. Тя отбеляза, че според законодателството актовете на агресия трябва да бъдат санкционирани.

"В най-тежките форми на посегателство законодателят включи медицинските специалисти в групата на лица, които се ползват с по-висока степен на защита от обичайните случаи. Тоест, наред с магистратите, наред с полицейските служители, с учителите и въобще с лица, които са по-уязвими. В прокуратурата образуваните досъдебни производства за посегателство срещу медицински специалисти, говоря за физическа агресия, за последните три години са общо 39. За съжаление се установява една слаба, но устойчива тенденция на повишаване. Тези случаи са били 10 през 2021 г., 13 през 2022 и 16 през 2023 година.В съда прокурорите са внесли 33 досъдебни производства за такива случаи срещу 37 лица. Общо санкционираните лица са 32, а пострадалите медицински работници от тези случаи са общо 43-ма", каза Богданова.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 600 бездомни получиха храна от Столичната община и Българската хранителна банка

Близо 600 бездомни, които са настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти, благодарение на съвместната инициатива на Столичната община и Българската хранителна банка (БХБ). “Тази инициатива не е само за осигуряване на храна, а и за създаване на усещане за грижа и внимание“, казва зам.-кмета Надежда..

публикувано на 20.02.25 в 14:27

Изложба на преходно и устойчиво изкуство открива Фестивала на чая

“Tokonomia“   е наречена изложбата, която ще открие Фестивала на чая (FesTeaval) в Централни хали. Има ли красота в ефимерното, нетрайното, кратката среща? Заслужава ли си да правим такова изкуство – което не изглежда създадено да издържи векове напред, което не е шлифовано до блясък, има бръчки като зряла жена или мъж и е крехко като..

публикувано на 20.02.25 в 14:13
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

Орхидеите в Ботаническата градина на БАН са разцъфтели неистово

Когато денят започне да расте, колекцията от орхидеи в Ботаническата градина на БАН започва обилно да цъфти. Именно затова вече 17-а година специалистите организират изложба през този сезон. Сегашното издание на цветната експозиция ще продължи до 1 март, разказа пред БНР-Радио София доц. д-р Антоанета Петрова от Сектор „Тропически и..

публикувано на 20.02.25 в 13:36

НМФ представи анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта

Предварителен анализ на планирането и изпълнението на държавната политика за младежта в България, за периода 2010-2024 г., беше представен от Националния младежки форум. Данните сочат системни пропуски, липса на прозрачност и ефективност, както и опасно нисък приоритет на младежките въпроси в държавната политика. Анализът е изготвен на..

публикувано на 20.02.25 в 13:16

Георги Дачев представи музиката си и своята група "Do Sho band"

Представяме младия музикант Георги Дачев , който пристига при нас от българската рок столица Каварна. Георги Дачев вече е по-известен като вокалист, китарист и бендлидер на групата "Do Sho band". За него музиката е призвание. Казва, че тя е негово препитание през целия му съзнателен живот. А иначе… "Пропях преди да проходя, още от..

публикувано на 20.02.25 в 12:47

Какво трябва да знаем, преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55