В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев, Мартина Вачева, Невена Екимова и Радостин Седевчев. Творбите на младите артисти разкриват какво предизвиква у тях чувство за срам и усещане за вина.
Това е втората част от трилогия на кураторката Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания и размишления за човешките чувства и взаимоотношения. Пред Радио София тя обясни, че всеки от поканените художници има изразена критична нагласа и индивидуален подход към създаване на художествено произведение.
"Идеята на този проект беше да засегнем тези две теми, може би нетипични за нашето общество чувства и поведенчески модели, и да видим какво се е променило, ако обърнем поглед назад. Срамът и вината, именно в тази взаимовръзка, са много интересен модел, по който ти можеш да разглеждаш едно общество. Всяко поколение си идва с нови разбирания. Тяхното поколение (на поканените художници) е онова, което не е живяло в социализма, но е минало прехода. Когато ги поканих, аз им поставих тези параметри – да разгледаме срама като морален коректив“, каза Галина Димитрова-Димова.
Интересът към темата за срама и вината идва от разкъсването на българското общество между стереотипи и модели на поведение, които отразяват неизказаните истории и травми от социализма и прехода в страната.
"Срамът се използва като нещо по-скоро наложено отвън, докато вината е вътрешно чувство, тя е много свързана със съвестта, с твоето разбиране за правилно и грешно, за ценностната система. Ако срамът е нещо по-колективно, обществено явление, вината си е строго персонална“, посочи Галина Димитрова-Димова.
Тя добави, че изложбата разглежда и емоционалното наследство, което носи всяко следващо поколение.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..