Орнитолози и любителите на птиците днес отбелязват Националния ден на орела.
Така от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) искат да напомнят значението и ролята на тези птици в природата.
По този повод от 14.00 ч. в Общинския културен институт "Красно село" еколози от БДЗП ще разкажат за царския орел, малкия креслив орел, големия креслив орел, орела-мияр, скалния орел, както и за огромните усилия, които се полагат за опазването им и връщането им сред природата на България.
е емблематична за България птица, от която днес има оцелели едва няколко двойки. Той е световно застрашен вид и популацията му е изключително малобройна. Гнезди в широк ареал от Централна Европа на запад, през Балканския полуостров до Монголия и Китай на изток. Зимува по долината на река Нил, Арабския полуостров, Южна и Източна Азия. Част от птиците в Европа зимуват в Гърция и Турция, а при по-меки зими и в България.
В Европа са останали едва около 1100 двойки, а в целия останал свят – около 6200 двойки.
Царските орли обитават хълмисти райони, където гористи места се редуват с открити пространства като ливади и пасища, но винаги в непосредствена близост до течаща вода. За гнездене използват единични или групи високи дървета. Ловуват по открити терени – пасища, ниви, голи хълмове. Хранят се с лалугери, зайци, таралежи – менюто им включва над 100 вида животни и птици.
Семейството е силно привързано към гнездото си и може да го обитава в продължение на много години. Строят го и двете птици от сухи клони.
Размножителният период настъпва през март. През първата половина на април женската снася 2, рядко 1 или 3 - 4 яйца. Мътенето продължава 43 дни. Когато малките се излюпят и двамата родители полагат старателни грижи за тях, като майката ги храни, а бащата осигурява храната.
В миналото царският орел е бил една от най-разпространените грабливи птици в България. Днес се среща само в района на Сакар планина и Дервентските възвишения. Основните заплахи, довели вида до ръба на изчезване са унищожаването на гнездата и ловните им райони от хората, бракониерство, залагане на отровни примамки, токов удар при сблъсък с електрически стълбове, ограбването на гнезда и нелегална търговия.
Природозащитните организации в България и в цяла Европа полагат огромни усилия за опазването на вида. Част от тях включват охрана на гнездата, засаждане на нови дървета в обезлесените райони, обезопасяване на електрическите стълбове, маркиране на птиците, грижа за пасищата в местообитанията им.
В резултат от работата на еколозите европейската популация на царските орли започва бавно да нараства.
Безплатна минерална вода беше раздавана днес и столичния район "Илинден" – пред Трета градска болница и на спирка "Оряхово". Раздаването на безплатна вода ще продължи и утре – 25 юли (петък), от 10:00 ч. на същите локации, съобщава районният кмет Емил Бранчевски. Освен за хората, беше помислено и за животните. Купички с вода бяха..
Започна основен ремонт на покрива на стария корпус на 49 детска градина "Радост" в ж.к. "Дианабад", съобщават от районната администрация на "Изгрев". "Възползвайки се от лятото, само след броени седмици, ще успеем да сложим окончателен край на дългогодишните течове в стаите на децата, коридорите и сервизните помещения на старата сграда. Детската..
Администрацията на столичния район "Витоша" предлага зони със специфични изисквания да бъдат преотредени за строителство на еднофамилни и двуфамилни сгради. Идеята е да се предотврати презастрояването в кварталите. "С тази промяна ще ограничим безконтролното строителство на високи и мащабни сгради, които водят до пренаселване и натоварване на..
Мобилният пункт за опасни отпадъци ще бъде в столичния район "Подуяне" на 24 юли. Домакинствата ще могат да се предадат в четвъртък от 11:00 до 19:00 ч. на паркинга пред районна администрация "Подуяне" - на ул. "Плакалница" № 51. От Столичния инспекторат припомнят, че в мобилните пунктове може да се предават: ● Лакове и бояджийски..
Столичният общински съвет ще гласува отпускането на близо 1,3 млн. лева от средствата на Специализирания общински приватизационен фонд за ремонт на образователна, спортна и социална инфраструктура, съобщават от пресцентъра на СОС. Малко над 330 000 лева ще струва обновяването на сградата на 100 ОУ “Найден Геров". Училището е построено през 1956 г. и..
Военнослужещи с два хеликоптера „Кугар“ от състава на военновъздушните сили се включиха тази сутрин, 23 юли, в погасяването на пожар, възникнал в района на селата Стефан Караджово и Камен връх, община Болярово, информира БГНЕС. Хеликоптерите, снабдени със система за гасене от въздуха, излетяха в 9:06 ч. от авиобаза "Крумово" и ще подпомагат..
Столичният общински съветник Благовеста Кенарова отговори с пост на зам.-кмета по финансите на София Иван Василев, който я обвини, също в пост, че заради съветник от ПП парите на общината ще останат в Общинска банка, като така бламирала идеята на кмета Васил Терзиев за избор на нова банка. Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община..