Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекции в ОКИ "Красно село" по повод националния ден на орела

Снимка: ОКИ Красно село

Орнитолози и любителите на птиците днес отбелязват Националния ден на орела.
Така от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) искат да напомнят значението и ролята на тези птици в природата.

По този повод от 14.00 ч. в Общинския културен институт "Красно село" еколози от БДЗП ще разкажат за царския орел, малкия креслив орел, големия креслив орел, орела-мияр, скалния орел, както и за огромните усилия, които се полагат за опазването им и връщането им сред природата на България.

  • Царският орел 

е емблематична за България птица, от която днес има оцелели едва няколко двойки. Той е световно застрашен вид и популацията му е изключително малобройна. Гнезди в широк ареал от Централна Европа на запад, през Балканския полуостров до Монголия и Китай на изток. Зимува по долината на река Нил, Арабския полуостров, Южна и Източна Азия. Част от птиците в Европа зимуват в Гърция и Турция, а при по-меки зими и в България.

В Европа са останали едва около 1100 двойки, а в целия останал свят – около 6200 двойки.

Царските орли обитават хълмисти райони, където гористи места се редуват с открити пространства като ливади и пасища, но винаги в непосредствена близост до течаща вода. За гнездене използват единични или групи високи дървета. Ловуват по открити терени – пасища, ниви, голи хълмове. Хранят се с лалугери, зайци, таралежи – менюто им включва над 100 вида животни и птици.

Снимка: БДЗП

Семейството е силно привързано към гнездото си и може да го обитава в продължение на много години. Строят го и двете птици от сухи клони.

Размножителният период настъпва през март. През първата половина на април женската снася 2, рядко 1 или 3 - 4 яйца. Мътенето продължава 43 дни. Когато малките се излюпят и двамата родители полагат старателни грижи за тях, като майката ги храни, а бащата осигурява храната.

В миналото царският орел е бил една от най-разпространените грабливи птици в България. Днес се среща само в района на Сакар планина и Дервентските възвишения. Основните заплахи, довели вида до ръба на изчезване са унищожаването на гнездата и ловните им райони от хората, бракониерство, залагане на отровни примамки, токов удар при сблъсък с електрически стълбове, ограбването на гнезда и нелегална търговия.

Природозащитните организации в България и в цяла Европа полагат огромни усилия за опазването на вида. Част от тях включват охрана на гнездата, засаждане на нови дървета в обезлесените райони, обезопасяване на електрическите стълбове, маркиране на птиците, грижа за пасищата в местообитанията им.

В резултат от работата на еколозите европейската популация на царските орли започва бавно да нараства.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община уверява, че няма опасност от епидемия

Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви зам.- кметът по екология Надежда Бобчева.  Причината за отказа на Общината е установено за пореден път смесване на битовия с опасния медицински отпадък. Преустановено е приемането на болничен..

публикувано на 02.04.25 в 16:35

Нова наредба ще спре продажбата на общински жилища на ниски цени

Общинските жилища в София да се отдават на публичен търг, а наемите да са на пазарни цени - това предвижда проект на наредба за продажбата и отдаването под наем на столичните общински жилища, която ще бъде публикуване за обществено обсъждане. На по-ниски цени ще могат да се наемат общински жилища от социално слаби, хора с увреждания и самотни..

публикувано на 02.04.25 в 16:07
Снимка: Венета Стаменова/FB

Къща се руши пред очите ни на столичен булевард. Кой ще вземе мерки?

Столичани сигнализират за сграда, която се руши и представлява сериозна опасност за преминаващите. Къщата се намира на бул. "Андрей Ляпчев" 4,  в непосредствена близост до тротоар, който ежедневно се използва от граждани. Съществува опасност от падащи отломки, а поради липсата на обезопасителни мерки, пешеходците могат да бъдат наранени...

публикувано на 02.04.25 в 14:18

Над 412 000 лица в София са платили местните си данъци за т.г. с 5% отстъпка

Над 412 210 собственици на имоти и автомобили в София вече са платили местните си данъци за 2025 г. в пълен размер и така са получили 5% отстъпка, съобщават от Столичната община. От началото на годината общо 454 326 физически и юридически лица са се издължили към местната хазна частично или напълно. От тях 88 356 собственици са платили стари..

публикувано на 02.04.25 в 12:08
Протест в София срещу ниската присъда на насилника над 5-годишния Адриан

Протести в София и други градове срещу педофилията и престъпленията срещу деца

Пред съдебните палати в София, Пловдив, Варна и Стара Загора ще се проведат протести срещу педофилията и престъпленията срещу деца. Сред основните искания на протестиращите са по-строги присъди за насилниците и създаването на публичен регистър на педофилите. Протест пред Съдебната палата срещу ниската присъда на насилника над..

публикувано на 02.04.25 в 09:56

Дойчин Неновски е новият (и.д.) шеф на "Екоравновесие" от днес

След като новият директор на "Екоравновесие" Дойчин Неновски беше представен в Столичната община пред неправителствени организации, доброволци и активисти с отношение по темата за бездомните кучета, днес той  влиза в длъжност като временно изпълняващ длъжността . Неговата Визия за управление  на общинското предприятие се фокусира върху..

публикувано на 02.04.25 в 07:40

Столичното предприятие за третиране на отпадъци спря да приема болничен боклук

Столичната община преустановява приемането на всякакви отпадъци от болници в Столичното предприятие за третиране на отпадъци, след като за пореден път в завода беше установено смесване на битовия с опасен медицински отпадък. Освен опасните, които така или иначе не се приемат, когато бъдат заловени на входа, битовите, които би следвало да..

публикувано на 01.04.25 в 16:42