"Завършването или балът на стипендиантите, както го наричаме и който се случва в края на всяка учебна година е наистина много вълнуващо събитие, на което още веднъж събираме дарители и стипендианти на едно място, и виждаме какво реално стои зад цифрите. Цифрите са много - почти три милиона са дарените за тези години пари за образование, почти 2 хиляди са стипендиите, които са дадени на студенти и ученици. Над 25 компании ни подкрепят, индивидуални дарители, но зад тези цифри стоят истински истории на успеха, на готовите за успех. Всяка година се радваме на над 40 бъдещи лекари, учители, инженери и въобще младите хора, които ще развиват България след време. Говорим си за техните мечти, за проблемите разбира се", каза тя.
По думите й приоритетно са подкрепяни студенти изучаващи медицински специалности, но има и т. нар. "специална стипендия", която е за бакалаври от всички специалности, но за деца в крайна финансова нужда, без двама родители, но с много добри резултати от предходната академична година.
"Стипендиантите ни, които завършват медицина оттук насетне от тази учебна година нататък, включително и тази ще продължат още седем месеца да получават стипендия. Тоест ще ги подкрепяме до края на държавните им стажове. Факт е, че когато завършат семестриално бъдещите лекари, те спират да получават стипендията си отвсякъде и остават без доход да държат сложни държавни изпити за да се дипломират. Благодарение на дарителите на "Готови за успехи" ние ще продължим тяхната подкрепа, тя няма да приключи до юли, а ще продължи до февруари включително", каза Йорданова.
Кандидатстването е всяка година, като специфичното е, че се разчита изцяло на дарителски средства и всеки, който иска да ги подкрепи с дарение може да се свърже с Фондация Bcause. Тази година са събрани 309 хил. лв.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..