В Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала" тази вечер от 19,30 ч. ще бъдат представени пред публика резултатите от третото издание на Творческата лаборатория "Хелиос".
В иновативния проект, чиято цел е да култивира новата генерация съвременни български хореографи, участват и 22-ма танцьори, с които в рамките на 10 дни хореографите ще създадат нови експериментални творби.
"Тази година се спряхме на 7 хореографи. Беше труден избор, защото всички кандидатури показваха високо качество", изтъкна пред БНР-Радио София Коста Каракашян, който е хореограф, режисьор, артистичен директор на "Karakashyan & Artists" и член на журито. Той отбеляза, че и неселектираните танцьори са имали възможност да присъстват на лекциите и да почерпят от богатия опит на Владимир Ангелов - артистичен директор на ХЕЛИОС.
"Владимир Ангелов успя да създаде добра творческа среда за хореографите. Провокира всеки да се развива в своята характерна посока. Насърчава да започнем от чистото движение, още преди музиката, танцьорът да не е прекалено конкретен още в началото. Да се оставяме процесът да ни води. Тогава се стига до смелите експерименти. Влад е успял да синтезира изкуството на създаване на хореография, да попие от творческия процес на всички големи съвременни хореографи, за да напише книгата "Ти, хореографът" (тя ще бъде представена от 18:00 ч.) – допълни Каракашян. – За мен като артист винаги са важни нещата, които ме провокират - несправедливост, теми, взаимоотношения, това, че сякаш не проявяваме достатъчно внимание и грижа един към друг. Винаги е по-смислено, градивно и ефективно, когато имаш емоции и мнения и ги вградиш в изкуството си."
Каракашян разказа и за други свои проекти и идеи, по които работи - подкаста "Прилично поведение", който прави с приятеля си Симеон Тодоров (скоро ще бъде реализиран и филм по сценарий на Симеон), уеб сериал, късометражен филм с актьори (и малко танц, разбира се) и други.
Преди броени дни пък се състоя и премиерата на дебютното EP и музикалното видео на младата българска актриса от Академията по драма в Пекин и по танцов театър в Нов български университет - Емилия Тончева, с артистичния псевдоним Danai. В проекта Коста Каракашян е режисьор, а композитор и музикален продуцент е Кърт Колев.
Заедно с оператора Иван Цуцуманов и продуцента Тодор Бърганов те снимките са правени в парк-галерия "Оригиналите" на световнопризнатия български скулптор Павел Койчев, край село Осиковица.
"Скулптурите на Павел Койчев се оказаха много подходящи, получи се нещо много магическо", посочи Каракашян.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..