В Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала" тази вечер от 19,30 ч. ще бъдат представени пред публика резултатите от третото издание на Творческата лаборатория "Хелиос".
В иновативния проект, чиято цел е да култивира новата генерация съвременни български хореографи, участват и 22-ма танцьори, с които в рамките на 10 дни хореографите ще създадат нови експериментални творби.
"Тази година се спряхме на 7 хореографи. Беше труден избор, защото всички кандидатури показваха високо качество", изтъкна пред БНР-Радио София Коста Каракашян, който е хореограф, режисьор, артистичен директор на "Karakashyan & Artists" и член на журито. Той отбеляза, че и неселектираните танцьори са имали възможност да присъстват на лекциите и да почерпят от богатия опит на Владимир Ангелов - артистичен директор на ХЕЛИОС.
"Владимир Ангелов успя да създаде добра творческа среда за хореографите. Провокира всеки да се развива в своята характерна посока. Насърчава да започнем от чистото движение, още преди музиката, танцьорът да не е прекалено конкретен още в началото. Да се оставяме процесът да ни води. Тогава се стига до смелите експерименти. Влад е успял да синтезира изкуството на създаване на хореография, да попие от творческия процес на всички големи съвременни хореографи, за да напише книгата "Ти, хореографът" (тя ще бъде представена от 18:00 ч.) – допълни Каракашян. – За мен като артист винаги са важни нещата, които ме провокират - несправедливост, теми, взаимоотношения, това, че сякаш не проявяваме достатъчно внимание и грижа един към друг. Винаги е по-смислено, градивно и ефективно, когато имаш емоции и мнения и ги вградиш в изкуството си."
Каракашян разказа и за други свои проекти и идеи, по които работи - подкаста "Прилично поведение", който прави с приятеля си Симеон Тодоров (скоро ще бъде реализиран и филм по сценарий на Симеон), уеб сериал, късометражен филм с актьори (и малко танц, разбира се) и други.
Преди броени дни пък се състоя и премиерата на дебютното EP и музикалното видео на младата българска актриса от Академията по драма в Пекин и по танцов театър в Нов български университет - Емилия Тончева, с артистичния псевдоним Danai. В проекта Коста Каракашян е режисьор, а композитор и музикален продуцент е Кърт Колев.
Заедно с оператора Иван Цуцуманов и продуцента Тодор Бърганов те снимките са правени в парк-галерия "Оригиналите" на световнопризнатия български скулптор Павел Койчев, край село Осиковица.
"Скулптурите на Павел Койчев се оказаха много подходящи, получи се нещо много магическо", посочи Каракашян.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..