"Сезонът беше доста силен, това е нашата 11-та година като отбор, постигнахме най-силните си резултати, като наистина децата, които са тук с мен, те вече не са деца, те са юноши на по 16-17 години, но тази година са хегемон не само в България и на Балканите, но и по европейските турнири така, че съм горд с техните успехи", каза Господинов.
"В първа среща играх срещу грък за загрявка. В първи рунд имахме 12 точки разлика, във втори рунд същото. Тази среща беше за влизане в турнира. Втората среща беше срещу един испанец, който първоначално не изглеждаше чак толкова тегав. В първия рунд го бих сравнително добре, но във втория рунд много ме изненада. Имаше леки грешки в играта ми и в почивката между втори и трети рунд коригирахме играта и го бих с 2 на 1 рунда. Третата среща беше срещу един украинец с една глава по-висок от мен, а срещу толкова висок противник реално не трябва да се допускат грешки. Първия рунд го изчаквах той да сгреши и така го бих. Имаше някаква разлика в резултата. Втория рунд почти до края беше сравнително равна среща с малък резултат и в последните 15-20 секунди стана тотален хаос. Поведе ме с голяма разлика и след това влязохме "точка за точка", като в последните 2-3 секунди го обърнах и така си взех срещата", разказа младият състезател Мартин Симеонов.
Той посочи, че на полуфинала е играл с агресивен грък, също толкова висок като украинеца. Когато срещата се развива зле се опитва да играе по-умно и по-изчакващо, така той определи своя стил. По темата се включи и състезателката Елена Лилова, ученичка в Испанската гимназия:
"Аз тренирам от 6-7 години, но мисля, че училище и таекуондо много добре се балансират, защото след училище като отида на тренировка се разтоварвам и забравям за учебните задължения. Двете неща се съчетават много добре и съм по-мотивирана да ги правя, докато когато не тренирам нямам толкова мотивация да започна да уча."
Тя сподели, че таекуондото извън залата я е научило да е по-отворена, дисциплинирана и със самочувствие, тъй като спортът много помага за изграждане на личността. Според думите й таекуондото е равнопоставено между мъжете и жените и специално за жените има голяма конкуренция в световен мащаб. Създават се и приятелства, но на ринга нещата се променят, каза Лилова.
Красимир Лилов, братът-близнак на Елена отбеляза, че в България няма силни противници и по-голямата част от масата са в по-ниските категории, и поради това му е трудно да придобие опит за да стигне на европейско и световно ниво.
"Тази година е първата, в която аз осъзнавам какво правя на татамито. Преди това съм тренирал усърдно и когато съм се състезавал винаги съм блъскал силно, но мисля, че напоследък започвам да осъзнавам какво правя наистина. Тренирам от 7 години. Първият път, когато осъзнах, че трябва да мисля е, когато се срещнах с един противник в Белград и той ме би. Аз тогава станах втори. Той беше много силен професионалист, аз тогава все още не бях, но след тази среща осъзнах какво е да мислиш и видях как той играе. Следващата година на първото по-голямо състезание Austrian Open спечелих първия си златен медал на такъв голям турнир. Там наистина играх с ума си", сподели той.
Неговата игра преди винаги е била на изчакване, но напоследък е осъзнал, че е доста добър в атаката, отбеляза Лилов. На младите състезатели това лято им предстои сериозна подготовка за световното първенство през месец октомври, което ще се проведе в Южна Корея.
"За повечето атлети има една лятна почивка, наистина сезонът при нас свърши и те имат друга цел - борим се за световно първенство. Ще направим един, два, три лагера лятото в различни държави. Предстои им едно състезание в Испания, което е по-извънредно. След около месец пътуват за Испания, за Барселона, там ще има двудневно състезание, след това ще направят един лагер в Турция с част от турския национален отбор, украинския, беларуския, няколко отбора се събират по-сериозни съперници. След това ще има един-два лагера в България, така, че ни предстои едно забавно изпълнено с много тренировки лято", каза треньорът Йордан Господинов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..