Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искане на оставки и напрежение на днешното заседание на Столичния общински съвет

Благовест Георгиев прави изявление преди заседанието на Столичния общински съвет (СОС) на 27 юни 2024 г.
Снимка: БТА

Искане на оставки, напрежение по теми, които са във фокуса на общественото внимание вече няколко седмици и дори месеци - така премина днешното заседание на Столичния общински съвет.

Благовест Георгиев, бившият общински съветник от групата на "Продължаваме Промяната - Демократична България" ("Спаси София"), сега независим, излезе с официална позиция за пътния инцидент, който предизвика в началото на април и за който той отказа да даде алкохолна проба с дрегер, както и кръвна такава. Георгиев посочва, че случаят е бил „мокра поръчка“ срещу него, категорично отрече да е бягал от местопроизшествието, както бе съобщено първоначално и че по-никакъв начин не е злоупотребявал с положението си. Благовест Георгиев отказа да подаде оставка като общински съветник, защото според него, аргументите за това не отговарят на истината.

Мигновена реакция имаше от бившия му съпартиец Симеон Ставрев, който разказа, че във въпросната нощ е бил с Георгиев на събиране, организирано от кмета на район „Оборище“ и е видял, че той е бил пиян. Ставрев си е тръгнал по-рано, но ако е знаел, че Георгиев ще шофира е щял да му попречи.

От групата на "Продължаваме Промяната - Демократична България", откъдето той е изключен, отново поискаха оставката му.

За поемане на отговорност и оставката му настояха и от коалиция „ГЕРБ-СДС“ в местния парламент, като те не се изчерпаха само с неговата, но поискаха и тези на кмета на София Васил Терзиев и зам.-кмета по транспорт Илиян Павлов. Причината за поисканите техни оставки е организация на движението по булевардите “Витоша“ , “Патриарх Евтимий“, и ул. “Проф. Фритьоф Нансен" и по-конкретно становището на СДВР, което беше изпратено вчера до медиите. В него се посочва, че положената нова маркировка, пътни знаци и преградни съоръжения по булевардите “Витоша“ и “Патриарх Евтимий“, и ул. “Проф. Фритьоф Нансен" не са изградени съгласно действащото законодателство в Република България и не отговарят на реда и условията за организация на движението по пътищата, отворени за обществено ползване.

Коментар по темата имаше и от страната на кмета на София Васил Терзиев. Той поясни, че ще настояват да получат тълкувание от Върховния административен съд (ВАС) какво точно значи тяхното решение за новата организация на движение около НДК и към кой период се очаква да се върне организацията на движението и че ако се действа прибързано, може да се окаже, че всичко правено от 2016 г. насам е незаконно.

Председателят на групата на „ПП-ДБ (Спаси София)“ в СОС Борис Бонев от своя страна каза, че СДВР вече от няколко месеца е в активна ПР кампания за няколко колчета, бус лента и велоалея по бул. "Патриарх Евтимий". И изискването да се заградят велоалеите, буслентата и паркоместата с плътна строителна ограда е „абсолютно малоумие“, след което се извини за грубите си думи и се обърна към служебния вътрешен министър Калин Стоянов, като заяви, че СДВР трябва да се занимава с истинското си задължение – пътна безопасност и контрол.

На днешното заседание на СОС стана ясно още, че Ваня Тагарева от ГЕРБ-СДС е новият заместник-председател на Общинския съвет, след като бе избрана на поста, тъй като Георги Георгиев, който го заемаше стана депутат в 50-ото Народно събрание. А на мястото му като общински съветник, клетва положи Стефан Марков от групата на ГЕРБ-СДС, като той бе общински съветник и в мандат 2019-2023 година от същата политическата коалиция.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35