Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Царят в онлайн средата е гол!", възкликва Жюстин Томс с новата си книга

Снимка: Даниел Ненчев

„Съдържанието е цар“ – пише Бил Гейтс в свое есе през 1996 година и то става не само популярно, а и нещо като мантра за много специалисти м онлайн маркетинга.

От тогава досега обаче дигиталната среда е коренно променена. Технологичните изкушения и потребителите са много, появили са се социалните мрежи, има професии като инфлуенсър, изкуственият интелект (ИИ) не може да бъде озаптен…

Всичко това и задълбочените изследванията в тази сфера подтиква Жюстин Томс за напише и издаде поредната си книга, чието заглавие е "Съдържанието е цар. Царят е гол".

Преди това Томс е писала за блоговете, за подкастите, сега – както сама отбеляза пред БНР-Радио София – прави обобщение на цялата онлайн среда и дигиталното съдържание.

"Стигнахме до свръх производство и свръх консумация на такова съдържание. На качественото става все по-трудно да достига до потребители. То се прави с мисъл, информира без опит за заблуждаване, придържа се към фактите. Такова съдържание обаче лесно потъва в морето от конкуренти, сред които са и т.нар. инфлуенсъри. Те не са журналисти, но предлагат атрактивно съдържание, мимолетно и безполезно", коментира Томс.

В звуковия файл ще чуете:

  • Как се информираме днес, какви избори правят хората и по-специално – младите.
  • Кое е бавното създаване на съдържание и какво предлага то като резултати;
  • Защо бързите канали - социални мрежи като Тик-Ток, дават възможност бързо да се информираме, и бързо да се дезинформираме;
  • Защо кратките формати са свръх популярни в онлайн средата;
  • Как политиците ползват социалните мрежи и какви изненадващи резултати постигат (изборите във Франция и у нас, например, показаха как се достига и въздейства на младите избиратели чрез Тик-Ток);
  • Платформите като капан - те забавляват и информират по свои алгоритми с илюзията, че изборът е на самия потребител;
  • Как дигиталната консумация ни отнема ценното човешко, живо общуване;
  • Как интернет възможностите променят начина на преподаване (или използваш технологиите или предлагаш скучен урок);
  • До какво може да доведе силовото влизане в играта на ИИ.

"Хората са с телефон в ръка вече и в тоалетната, когато шофират, докато пресичат улицата или вечерят вкъщи. В тази неспирно развиваща се онлайн среда тенденцията е да се заглушава още повече и по-масово качественото съдържание, за съжаление.
Ключът за тази нерозова перспектива е в регулацията", без особена радост допълни Жюстин Томс.

С нея разговаря Даниел Ненчев.

  • Жюстин Томс се занимава с онлайн медии и онлайн комуникация от края на 90-те досега. Тя успява да съчетава успешно толкова много роли в живота си блогър, предприемач, консултант по онлайн медии и маркетинг, лектор, дългогодишен преподавател в НБУ и SoftUni Digital, ръководител на ABC Design & Communication, активист в Уикипедия, автор на книги.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19