За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.
Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба.
"Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио София Данита Заричинова от екипа "Нулеви отпадъци" на екологичното сдружение "За Земята". – Но тя е петролен продукт. Изхвърлянето всяка секунда се отразява отрицателно на околната среда. Много хора осъзнават опасността от това, тревожат се, но отричат вредното въздействие, защото така е по-лесно. Няма разградена пластмаса. Да не забравяме, че дори и за рециклирането ѝ се използва много вода."
Според екозащитничката в много пластмасови изделия има примеси, чийто съставки не знаем и трябва д изискваме от индустрията те да станат известни.
Във връзка със световната инициатива Plastic Free July тази събота (6 юли) на плажа в Приморско се организира събитие, в което са предвидени записване на послания, забавления за деца и прожекция на филм за високопланински почиствания, съобщи още Заричинова.
Тя отбеляза, че вече във високите части на планините няма толкова боклуци, но около хижите има проблем с пластмасовите продукти за еднократна употреба.
Алтернативите на такива изделия също водят до изразходване на вода за някакво производство. Затова най-добре е хората да свикнат да ползват съдове – чаши или бутилки, за многократна употреба.
Заричинова обърна внимание на разделното събиране. Увери, че не е вярно твърдението, че всички отпадъци отиват на едно място, сепариращите системи работят, но за да бъдат мотивирани добросъвестните граждани, цветните контейнери трябва да са до 150 м от входа на жилищната сграда.
По думите ѝ, информация по темата се дава достатъчно в училищата, но не достига при жилищните блокове, при гражданите.
Директивата на ЕС за забрана на някои пластмасови изделия за еднократна употреба в България не даде очаквания резултат, засега. В София вече не се виждат толкова много пластмасови чинийки и сламки, но почти навсякъде няма разлика в положението. Оправданието е с текста в наредбата, че те се ползват до изчерпване на количествата.
Сега, от "За Земята" са подели инициатива да бъде привлечено вниманието върху въвеждане на национално ниво на депозитната система за бутилки и кенчета – връщане на бутилки например срещу определена сума.
Чуйте повече по темата в разговора на Данаил Конов.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..