Изводите от теренното проучване и двата анализа еднозначно посочват, че:
Подробности по темата разказа адв. Диана Радославова, ЦПП Глас. По думите й темата е нова:
"Правили сме страшно много анализи, публикации във връзка с бежанско-миграционни теми. Но как стигнахме до това да изследваме трудовия пазар и да изследваме ролята на миграцията? Причините са това, че в ежедневната си работа поради системата за закрила в България, поради цялостната миграционна политика, която в страната ни е изключително рестриктивна, по принцип когато чуваме за мигрант, първата асоциация ни е нещо негативно. Това се дължи именно на политиката, която ние водим."
Адв. Радославова поясни, че в контекста на работата постоянно се забелязва потенциала на мигрантите, които въпреки системата успяват да се интегрират. През годините е открит един нов техен партньор и това са работодателите, заяви тя.
"По данни на Агенцията по заетостта в началото на 2024 годи
на на българския пазар на труда липсват 268 хиляди работници. Това са цифри, които няма как да бъдат запълнени само с мигранти и бежанци. Но има място, в което темата за миграцията можем да я погледнем от друга гледна точка. Не само от гледна точка на защита и сигурност, а и от гледна точка на потенциал", сподели адв. Радославова.
Според думите й, когато се говори за интеграция и достъп до права и услуги, мигрантите се сблъскват с една система, която работи, или с такава, която не работи. По отношение на икономическите мигранти са направени редица облекчения, но има голямо забавяне за разрешенията за работа. Цялостната система по менажирането има нужда да бъде облекчена, сподели тя.
Кои са секторите от българската икономика, в които могат да се реализират мигрантите?
По думите й икономическото проучване сочи, че Бургас и София са най-предпочитаните места за работа. Според преброяване цифрата на работещи чужденци между 18 и 65 годишна възраст е била между 77.8 хиляди души, което е около 2% от цялото трудоспособно население на страната. Адв. Радославова подчерта, че е много важен диалогът между синдикати и работодатели, тъй като когато се увеличава процентът работници мигранти в страната се увеличава и възможността за злоупотреби и експлоатация. Тя подчерта ролята на синдикатите като медиатор.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..