"Категорично сме удовлетворени от изводите, които направи вицепремиерът и министър на финансите г-жа Людмила Петкова. Тя подробно обясни какво се случва на зададения въпрос от депутат. Отговорът беше, че извършеният анализ е доказал няколко неща. Първо, търговската надценка се движи и в момента и на свободния пазар в рамките на 15% от търговец към краен потребител. Второто нещо, което каза и което обуславя защо не е възможно мярката да влезе в сила от 1 юли, това е административната невъзможност тя да бъде въведена. Това е така, защото има юридически празноти, което са свързани с факта кой ще изпълнява контрола, коя институция, по коя методология ще се следи изпълнение на законодателството. Какви ще са санкциите при неизпълнение и най-вече какво би могло да се случи, ако пазарът бъде изкривен", каза тя.
По думите й най-добрата новина е свързана с факта, че чл. 5 ал. 15 от Закона за Данък добавена стойност няма да влезе в сила. Очакванията са той да бъде отменен по административен ред.
"За сега добрата новина е, че на пазара на хляб, най-евтиният хляб "Бял", "Добруджа" и "Типов" ще бъде гарантирано достъпен до всички български потребители. Но най-вече към тези 70% от българските потребители, които са над 3 милиона души, които употребяват този хляб ежедневно", сподели Кукушева.
Дали мярката за нулево ДДС върху хляба ще остане трайна?
"Много е рано да говорим за това. Мисля и очакваме, че в края на годината, когато се гласува Бюджет 2025 икономическите анализи ще докажат, че всъщност държавата не губи от някакво имагинерно събиране на ДДС на хляба, което беше в рамките на 30 милиона. Сега постъпленията от косвените данъци са много по-големи. Ликвидира се сивият сектор и най-важното - има директно отражение върху джоба на потребителите, които не плащат 20% върху цената на хляба", каза тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
През 2025 г. целият свят празнува 200 години рождението на Йохан Щраус - син. Празнува и Виена, разбира се. Както сподели пред БНР-Радио София Георги Радев , който вече 13 години живее в австрийската столица – "празнува се през цялата година, навсякъде, през цялото време, на закрито и на открито". Той е човекът, който подготвя гостуването..
Във времето на модни диети и убеждаване в добри хранителни навици, на дневен ред сред привържениците на здравословното хранене са т.нар. суперхрани. Сред тях е и амарантът. За тази култура и нейните качества пред БНР-Радио София разказа Роман Рачков - агроном, специалист по тропично и субтропично земеделие, дългогодишен експерт по..
Европейският парламент прие на 19 юни з аконодателни мерки , с които се предлага забрана за продажба на кучета и котки в магазини за домашни любимци. Защо тази забрана е важна стъпка към хуманното отношение към тези животни, пред БНР-Радио София коментира Ивелина Иванова , координатор към отдел "Програми" в българския офис на..
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..