Близките трябва да разберат, че опиатите са силно пристрастяващи и много опасни, каза пред Радио СофияСветлана Йорданова - управител на Фондация "За един чист живот" и Клиника за психотерапевтична помощ на зависими.
"Ние имаме поглед върху това как се развива самото заболяване. И тази година решихме да акцентираме нашето внимание върху родителите на тийнейджъри, които да обърнат внимание, че много от симптомите, които детето започва да проявява още през тийнейджърските години, като първият от тях е нарушената комуникация с близките, е повод да потърсят помощ от психолози", каза Йорданова.
По думите й, зависимостта е хронично заболяване, което не се лекува, но може да бъде поставено в ремисия.
"Функцията на един родител е да отгледа здраво дете не само физически, но и психически", посочи Светлана Йорданова.
Тя добави, че напоследък за помощ се свързват с тях родители на 9-10-годишни деца, зависими към райски газ.
На безплатната телефонна линия родителите могат да споделят какъв е техният проблем и какво се случва в семейството им и е важно да знаят, че не трябва се чувстват виновни и няма от какво да се срамуват, каза Йорданова.
Тя обърна внимание и на проблема, че зависимостта може да се "прехвърля".
"Човек, който е бил зависим към наркотици, може да прехвърли тази зависимост към алкохол. Човек, който е бил зависим към алкохол, може да прехвърли тази зависимост към хазарт", изтъкна Светлана Йорданова.
Освен безплатна телефонна линия - 0884 726 314, от фондацията предлагат и четириседмичен терапевтичен курс със специалисти, в който да се даде възможност на деца, които са пробвали опиати, да комбинират терапевтичните занимания с развлекателни дейности, които им харесват. В рамките на курса са предвидени и консултации за родители.
Терапевтичният курс започва на 8 юли.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..