Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход. Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.
Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и най-вече от завладяващите истории в любимото шоу “Groovy Sessions”. Музикален журналист, откривател и сред създателите на ценителския музикален магазин “Дюкян Меломан”. Днес обаче с Досю ще говорим за книги и тяхната реставрация. Онези умения, знания и идеи, които той използва, като професионален реставратор:
"Да опишеш проблема на една книга е толкова трудно, колкото да направиш реставрацията ѝ. Всичко тръгва от думите. Литературната критика е в основата на колекционерската ми страст към литературните издания. Поисках да ми се подвържат едни годишници - попитах антикваря кой да ми подвърже поредици на "Златорог", "Хиперион", "Мисъл". Оказа се, че книговезството като занаят е било загубено през социализма. Останалите живи са много възрастни, след две години намерих човек, който се съгласи да ме учи. Похвалих се на един антиквар и той ми даде да подвържа негови.
Въпросът не е само в подвързията, всеки елемент носи историята на времето. Тогава си казах, че тези книги трябва да се реставрират. Разликата между книговезеца и реставратора е, че докато за първия не е нужно да е реставратор, за втория е нужно да е и книговезец. Затова записах "Реставрация" в НХА и съм учил толкова много дисциплини, които не съм си и мислел. Шансът ми бе в Центъра "Дуйчев". Всичко е свързано с много изследвания - химически и физически.
Крайната цел да е обектът да се запази в първоначалното си състояние с възможна минимална намеса от реставратора."
Фантастична история на една реставрирана книга, издадена в 1929 - в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...