Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическата нестабилност и икономиката

Любомир Дацов
Снимка: БТА

Какво е влиянието на политическата нестабилност върху българската икономика? Подробности разказа икономистът Любомир Дацов.

Как икономиката на България стана част от групата на най-развитите икономики и попадна в класацията с високи доходи на Световната банка?

"Има един виц за костенурката и заека. Понякога, като вървиш като костенурка и ако си достатъчно последователен постигаш целите си. Според мен това е абсолютно нормално и закономерно, след като България откакто се присъедини към ЕС има една и съща посока. Тази последователна политика от влизането ни в ЕС и това, че икономиката на ЕС е локомотивът за нас води до тези резултати. Въпросът не е дали щеше да се случи, или нямаше да се случи. Въпросът е в скоростта на нещата, които се случват в България", сподели той.

По думите му икономиката има своите закономерности и липсата на достатъчно дълго управляващи редовни правителства "изкривява нещата". Това е така, защото ние се губим в реализацията на стратегическите си цели. Иначе всяко едно служебно правителство се справя дори по-чудесно, защото хоризонтът му е много къс и то не започва да прави глупостите да политиканства в областта на политиката. Не непременно да се стреми да се хареса на публиката, особено когато назначенията не са политически и за много от хората бидейки служебни министри да останат с доброто си име", заяви Дацов.

По думите му това обяснява защо служебните правителства, макар и с къс хоризонт са по-успешни. Проблемът с политическия хоризонт е огромен, но и ние като хора и с начина си на гласуване подпомагаме това нещо, отбеляза той.

"Колкото по-малко регулируем пазар имаш и колкото по-сложен и колкото повече регулации имаш, и тъй като регулациите не са съвършени, когато имаш повече регулации, тогава развитието на един бизнес не е толкова бързо. Точно обратното - когато имаш по-малко хора, които имат времето да се занимават с бизнеса в кавички, тогава бизнесът по-бързо расте. Така, че е много важно да се намери баланса между държавната регулация и свободата на бизнеса", каза Дацов.

Според думите му след 2008-2010 година има залитане в държавни регулации. Примерът с IT индустрията е много показателен, защото най-бързото развитие в сектора е било, когато е имало най-малко регулации. Той отбеляза, че ситуацията в момента, макар и неприемлива от гледна точка на бизнеса е доста по-нормална.

Какво трябва да се постави на масата и при политическа стабилност какво е основното, което трябва да се направи, за да продължи този икономически растеж?

"Въпросът е, не какъв растеж, а въпросът е къде завиваме. Какви са предизвикателствата не само пред България, ами и пред цяла Европа", сподели Дацов.

Той добави, че инвестициите отиват извън Европа и само "лозунги за борба с Путин" не става, а китайският и американският бизнес са по-конкурентни от европейския.

"Самият модел, който съществува в Европа пази работника, а не работното място", каза той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Г-н Роберто Санторели за втория Международния форум "История и бъдеще" на 7 октомври в София, организирано от Конфиндустрия България. Тя е международно представителство на Конфиндустрия Италия, най-голямата европейска национална работодателска асоциация. В Конфедерацията членуват общо над 150 хиляди фирми, както производствени предприятия, така и от..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51