Петото издание на фестивала на РЦСИ „Топлоцентрала“, с който центърът закрива артистичния сезон, тази година ще се проведе на 13 и 14 юли, а водещ акцент на събитието ще бъде темата "Високо във въздуха".
"Интензитетът, с който работим, ме кара да се чувствам преял (от културни събития) – полу нашега отбеляза пред БНР-Радио София Веселин Димов - директор на "Топлоцентрала". – В такива ситуации човек има нужда да излезе малко извън средата, да преосмисли нещата, да се зареди, да се пренастрои. Да почувства глад за изкуство, за комуникация.
„Топлофест тръгна през 2020 г. като един маркиращ територия фестивал още докато се строеше сградата. Сега ще е третата година, в която събитията ще са вътре и вън. Програмата е акцентирала върху цирк и музика. Човек като дойде може да преживее приятни 10 часа. Входът е свободен. Нека празнуваме, че това място съществува, че има независима сцена, че сме живи и можем да се радваме на живота. И занапред ще работим с цел да подобрим условията на работа на артистите на свободна практика."
Това ще е един карнавал, празник на изкуствата, който ще е подарък за публиката, допълни Стефани Стоева от комуникационния екип на арт центъра.
Тя даде и подробности за програмата в събота и неделя.
На 13 юли програмата ще стартира в 10.00 ч. с „въздушен“ уъркшоп за деца, който ще разкрие тайните на летенето. В Зала 1 на „Топлоцентрала“ ще бъде проведена демонстрация на живо, а на голяма екран ще бъдат представени някои от най-добрите пилоти на хвърчила в света.
На 14 юли от 10.00 ч. Юри и Нина Георгиеви ще продължат опитите за летене – не по Радичков, а с работилница, в която ще научат малките и пораснали децата сами да конструират и управляват хвърчила по индивидуален дизайн, които после ще пуснат да летят и ще управляват.
И двата фестивални дни от 11:00 ч. малките посетители ще могат да се включат и в „Приказно училище“, интерактивно представление с Надежда Тодорова (Зала 4), което развива въображението, творческият подход при справяне със ситуации и помага на децата да разкажат нещата, които дълбоко ги вълнуват.
Истинска приказка във въздуха ще създадат Nov Cirk със Sway Flowers – акробатичният номер ще бъде показан за първи път в България за едно впечатляващо шоу на Топлофест 2024. На върха на 5-метрови цветя артистите ще изпълнят един от своите спиращи дъха пърформанси.
Фестивалът ще предложи филмова програма, в която са включени „Бъдещето на магията в България“ на Явор Чавдаров, „600 мили под ветрилата на Рафика“, „Цветанка“ на Юлиян Табаков, анимация за деца и други интересни заглавия.
В късните часове на деня трупата Аgnon Collective ще разкрие въздействащата сила на огъня – запалени обръчи ще полетят във въздуха, за да превърнат тъмнината в сцена за едно вълшебно преживяване.
Специален гост в програмата на фестивала е френският цирков артист Jabber (Circo Nagual), който ще направи впечатляващо шоу на 13 юли вечерта, а на 14-и ще проведе 4 часов уъркшоп за всички желаещи да усвоят някои тайни от цирковото изкуство.
Вечерите публиката ще се наслади на изпълненията на няколко от най-добрите групи на българската независима сцена, сред които Hayes & Y, No More Many More, Tickle The Sage и The Lefties.
Веселин Димов анонсира и следващи събития от програмата за годината на Топлоцентрала, дори и за 2025 година.
Чуйте разговора на Боян Бочев.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..