Наред с алергиите и летните грипове, горещите месеци крият рискове и за здравето на очите ни. Неправилното и дълго излагане на слънце в пиковите часове на жегите може да доведе до появата и развиването на очни заболявания, а самолечението – до усложняването им.
"Хората без проблеми със зрението не се замислят, но слънцето е изключително вреден фактор за очите. Дори когато ходим наведени в града, в очите попадат много отразени слънчеви лъчи – обърна внимание офталмологът д-р Силвия Стоянова в ефира на БНР-Радио София. – Някои от тези лъчи могат да причинят ултравиолетова катаракта."
В съветите си за предпазване на очите д-р Стоянова включи носенето на слънчеви очила с UV защита – особено за светлооките, шапка с козирка, поставянето на изкуствени сълзи – няколко пъти на ден.
Защитата на слънчевите очила не зависи от цвета на стъклото. Втора и трета степен защита се подходящи за градска среда. При по-голяма надморска височина може да се ползва защита IV степен, но не и при шофиране.
Съществуват и вътреочни импланти, които се поставят при катаракта - те съдържат защитен филтър и служат като слънчеви очила.
Конюнктивитите вече се причиняват от най-различни агенти и капките са временно решение.
Д-р Стоянова препоръча учениците да проведат очен профилактичен преглед, но не сега, а в края на лятото.
Колкото до дисплеите на различни устройства – те са защитени в известна степен, но хората трябва да свикнат от време на време да вдигат поглед и да гледат в по-далечното пространство, за да се отпускат и отпочиват мускулите на очите. "Това е хигиена – като миенето на ръцете", отбеляза още офталмологът.
Човек трябва да посети очен специалист за профилактичен преглед поне веднъж годишно. Но ако има диабет или глаукома – задължително по-често.
Чуйте разговора на Катя Василева.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..