Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека. Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност. Този човек наричат Учителя! Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло братство в едно предаване е невъзможна задача. 

Затова отсега да призная - ще ви запозная с Учителя Дънов според скромните ми възможност и опит. Във времето съм търсил и откривал разкази за Петър Дънов. Заслушвал съм се в неговите послания. Виждал съм как неговите последователи изпълняват тези движения от природата, наречени паневритмия. Присядал съм в в Градинката на Учителя в Изгрева и съм се питал - как се появява такава изключителна личност? 

За да намерим възможни обяснения за живота и делото на Петър Дънов ще попитаме последователи и изследователи на неговите завети. Тръгваме от Изгрева - селището на Учителя и неговите братя и сестри. Мястото в София, от което и днес те посрещат енергията на първите слънчеви лъчи. 

В своя уютен дом в Изгрева ни посрещат Галина Герасимова - режисьор, дългогодишен управител на Издателството на “Бялото братство” и Андрей Грива - музикант, колега от Българско национално радио и дълъг период говорител на Обществото на бялото братство. Всеки от тях споделя за личната си история с духа, словото и заветите на Учителя. 

След 7 години в Щатите и кратък престой във Великобритания, Петър Дънов се завръща в България. В “Историята оживява” продължаваме разказа за Учителя по повод 160 години от неговото рождение. В своята къща на Братството ни посреща Цвета Коцева - последовател и изследовател на Словото на Петър Дънов:

160 години от идването на Учителя Петър Дънов при българите, неговите напътствия, въздигащи песни и свързващата ни с природата паневритмия изглеждат все така приложими.Думите на Дънов отново обличат в смисъл битието. Една от задачите на Учителя е да покаже възможен начин човек да се чувства добре със себе си. И така да се усеща полезен за обществото, за хората. Какъв е пътят към чистото добруване според Учителя? Слушаме отново Цвета Коцева, Галина Герасимова и Андрей Грива, както и откъси от албума “Из извора на българката душа - Музика от Учителя”. Изпълненията са на Виделин Джеджев - цигулка и Виктор Илиев - пиано и аранжимент на произведенията на Учителя Петър Дънов - “Сила жива”, “Моето слънце днес ще изгрее” и “Вечер, сутрин”. 

Предстои ни да научим заедно за едно специално място във все още хубавата ни София. То се намира на познатата улица “Опълченска”. Там в цветния двор, излъчващ смиреност и братски дух, се възражда “Къщата на светлината”. Къщата, в която живее Петър Дънов в продължение на приблизително 21 години преди да отиде на Изгрева. Тя, както споменахме, се намира на улица “Опълченска”66 в София. Историята на сградата буди интерес у всеки, който се докосне до нея. За съжаление, след промените през 89-а софийският дом на Дънов се руши, срива и очевидно бива оставен на волята на съдбата. През 2022-ра обаче това се променя. Водени от любовта и вярата в себе си, Обществото на Бялото братство намират решение.

С усилията на Христо Вътев - председател на Обществото на Бялото братство, адвокат Руска Дечева, архитект Данка Василева и строителя Костик Михайлов, благодарение на труда и даренията на хора с различни положение и възможности, започва процес по възстановяването на Къщата на светлината.

Отиваме там, за да се срещнем с архитект Данка Василева - един от хората, ръководещи спасяването на Бялата къщата на улица “Опълченска” в София:


:
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10