Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пазарът на труда и висшето образование

Адриан Николов
Снимка: Тони Тончев, BusinessGlobal

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му измерения могат да мотивират решение дали и колко си струва инвестирането на допълните 4-6 години в придобиване на висше образование. Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ) разгледа динамиката на безработицата и заетостта на икономическо активното население (15-64 годишни).

"Беше някак си очевидно и битуваше такава истина, че завършването на университет било то за четири, било то за шест години трябва да даде някакво много значително предимство на пазара на труда спрямо всички останали хора, които са отпаднали на някакъв по-ранен етап от своето образование. Но не бях видял досега да бъде изчислена точната оценка и затова именно и се отправям към тази тема, тъй като искам да видя първо от една страна какви са конкретните измерения на това предимство - висшето образование, и съответно да видим как се развива тя през годините. Тоест, дали се свива това, което дава висшето образование като предимство и дали се разширява и разбира се, как се развива през годините, тъй като пазарът на труда и икономиката не са статични и се изменят постоянно", каза той.

Според данни от 2023 година разликата в заетостта е над 26 пункта, тоест ако сред висшистите в активна възраст заетостта е над 90%, то при хората с останалите видове образования е малко над 60%. Николов уточни, че предвид безработицата почти всички, които имат някакви умения са наети.


"Колкото по-надолу вървим по стълбицата на образованието, толкова по-малко сигурни и по-малко защитени сме в периодите на икономически спад и негативни събития с работните места. И всъщност толкова по-големи пикове на безработицата и толкова по-големи спадове в заетостта наблюдаваме при хората, да речем със завършен осми клас, или пък с начално - завършен само четвърти. При тях безработицата беше достигнала над 50% в хода на голямата финансова криза. Ковид пандемията не доведе до чак такава негативна динамика, но генерално, когато имаме някакъв негативен икономически момент", заяви Николов.

По думите му, когато наблюдаваме голям икономически възход се забелязва покачване на заетостта при най-слабо образованите, тъй като тогава търсенето на работна ръка е голямо. В сферите на софтуерното инженерство и правото има почти пълна заетост, като там безработица реално няма. Понастоящем бройката на безработните на пазара на труда са около 150 хиляди души. Трайно безработните са около 50 хиляди, като сред тях няма хора с висше образование.

"Завършеното висше образование към потенциалния работодател е знак, че този човек е в състояние да преследва една доста далечна цел в рамките на 2, 3, 4, та било то и 6 години. Да я постигне, да полага доста тежки, доста сериозни усилия за постигането на тази цел и това е умение, което сериозно се търси на пазара на труда, това е желано нещо в потенциалния работник", каза Николов.

Той уточни, че генерално предимството на висшето образование при жените е по-ниско, тъй като в някои общности жената по-често заема родителска роля, занимава се с домакински труд и не се очаква от нея да се реализира на пазара на труда. В някои домакинства доходът на мъжа е доста висок, което позволява на жената да не работи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17