"Беше някак си очевидно и битуваше такава истина, че завършването на университет било то за четири, било то за шест години трябва да даде някакво много значително предимство на пазара на труда спрямо всички останали хора, които са отпаднали на някакъв по-ранен етап от своето образование. Но не бях видял досега да бъде изчислена точната оценка и затова именно и се отправям към тази тема, тъй като искам да видя първо от една страна какви са конкретните измерения на това предимство - висшето образование, и съответно да видим как се развива тя през годините. Тоест, дали се свива това, което дава висшето образование като предимство и дали се разширява и разбира се, как се развива през годините, тъй като пазарът на труда и икономиката не са статични и се изменят постоянно", каза той.
Според данни от 2023 година разликата в заетостта е над 26 пункта, тоест ако сред висшистите в активна възраст заетостта е над 90%, то при хората с останалите видове образования е малко над 60%. Николов уточни, че предвид безработицата почти всички, които имат някакви умения са наети.
"Колкото по-надолу вървим по стълбицата на образованието, толкова по-малко сигурни и по-малко защитени сме в периодите на икономически спад и негативни събития с работните места. И всъщност толкова по-големи пикове на безработицата и толкова по-големи спадове в заетостта наблюдаваме при хората, да речем със завършен осми клас, или пък с начално - завършен само четвърти. При тях безработицата беше достигнала над 50% в хода на голямата финансова криза. Ковид пандемията не доведе до чак такава негативна динамика, но генерално, когато имаме някакъв негативен икономически момент", заяви Николов.
По думите му, когато наблюдаваме голям икономически възход се забелязва покачване на заетостта при най-слабо образованите, тъй като тогава търсенето на работна ръка е голямо. В сферите на софтуерното инженерство и правото има почти пълна заетост, като там безработица реално няма. Понастоящем бройката на безработните на пазара на труда са около 150 хиляди души. Трайно безработните са около 50 хиляди, като сред тях няма хора с висше образование.
"Завършеното висше образование към потенциалния работодател е знак, че този човек е в състояние да преследва една доста далечна цел в рамките на 2, 3, 4, та било то и 6 години. Да я постигне, да полага доста тежки, доста сериозни усилия за постигането на тази цел и това е умение, което сериозно се търси на пазара на труда, това е желано нещо в потенциалния работник", каза Николов.
Той уточни, че генерално предимството на висшето образование при жените е по-ниско, тъй като в някои общности жената по-често заема родителска роля, занимава се с домакински труд и не се очаква от нея да се реализира на пазара на труда. В някои домакинства доходът на мъжа е доста висок, което позволява на жената да не работи.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..