Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пазарът на труда и висшето образование

Адриан Николов
Снимка: Тони Тончев, BusinessGlobal

Висшето образование е ключ към добро представяне на пазара на труда, почти гарантирано избягване на безработица и намиране на желано и добре платено работно място. От значение е обаче да се оцени конкретният размер на това предимство – колко по-висока е заетостта на висшистите, колко по-ниска е тяхната безработица, тъй като коректните му измерения могат да мотивират решение дали и колко си струва инвестирането на допълните 4-6 години в придобиване на висше образование. Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ) разгледа динамиката на безработицата и заетостта на икономическо активното население (15-64 годишни).

"Беше някак си очевидно и битуваше такава истина, че завършването на университет било то за четири, било то за шест години трябва да даде някакво много значително предимство на пазара на труда спрямо всички останали хора, които са отпаднали на някакъв по-ранен етап от своето образование. Но не бях видял досега да бъде изчислена точната оценка и затова именно и се отправям към тази тема, тъй като искам да видя първо от една страна какви са конкретните измерения на това предимство - висшето образование, и съответно да видим как се развива тя през годините. Тоест, дали се свива това, което дава висшето образование като предимство и дали се разширява и разбира се, как се развива през годините, тъй като пазарът на труда и икономиката не са статични и се изменят постоянно", каза той.

Според данни от 2023 година разликата в заетостта е над 26 пункта, тоест ако сред висшистите в активна възраст заетостта е над 90%, то при хората с останалите видове образования е малко над 60%. Николов уточни, че предвид безработицата почти всички, които имат някакви умения са наети.


"Колкото по-надолу вървим по стълбицата на образованието, толкова по-малко сигурни и по-малко защитени сме в периодите на икономически спад и негативни събития с работните места. И всъщност толкова по-големи пикове на безработицата и толкова по-големи спадове в заетостта наблюдаваме при хората, да речем със завършен осми клас, или пък с начално - завършен само четвърти. При тях безработицата беше достигнала над 50% в хода на голямата финансова криза. Ковид пандемията не доведе до чак такава негативна динамика, но генерално, когато имаме някакъв негативен икономически момент", заяви Николов.

По думите му, когато наблюдаваме голям икономически възход се забелязва покачване на заетостта при най-слабо образованите, тъй като тогава търсенето на работна ръка е голямо. В сферите на софтуерното инженерство и правото има почти пълна заетост, като там безработица реално няма. Понастоящем бройката на безработните на пазара на труда са около 150 хиляди души. Трайно безработните са около 50 хиляди, като сред тях няма хора с висше образование.

"Завършеното висше образование към потенциалния работодател е знак, че този човек е в състояние да преследва една доста далечна цел в рамките на 2, 3, 4, та било то и 6 години. Да я постигне, да полага доста тежки, доста сериозни усилия за постигането на тази цел и това е умение, което сериозно се търси на пазара на труда, това е желано нещо в потенциалния работник", каза Николов.

Той уточни, че генерално предимството на висшето образование при жените е по-ниско, тъй като в някои общности жената по-често заема родителска роля, занимава се с домакински труд и не се очаква от нея да се реализира на пазара на труда. В някои домакинства доходът на мъжа е доста висок, което позволява на жената да не работи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво трябва да знаем преди да купим електромобил?

Електромобилите са на фокус в следващото издание на рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и Сдружение "Соларна академия - България". Електромобилите са нова вълна в автомобилите, които коренно промениха начина на ползване и на зареждане, коментира пред Радио София Наталия Петрова – "Развитие пазар..

публикувано на 20.02.25 в 11:55

"Топлофикация-София" ползва 1/3 от цялото количество газ, което циркулира в България годишно

"Грийнпийс“ – България се обръща към институции и дружества от сектора с призив за модернизиране на централното отопление. В серия от срещи и разговори те споделят добрия опит от света и настояват този сектор от енергетиката да започне да навлиза в 21 век. Експертите от "Грийнпийс“ изтъкват като нужда от оптимизация постоянните аварии,..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

София може да има свое общинско дружество за доставка на електроенергия

На последното си заседание, Столичният общински съвет даде мандат за изготвяне на доклад за създаване на общинско дружество – търговец на електроенергия, което да оптимизира разходите за електроенергия в общинския сектор. Според данните на Временната комисия за анализ на количествата и цените на потребяваната електрическа енергия от Столичната община..

публикувано на 20.02.25 в 09:41

Очаква ни мразовит ден, с температура в София около минус 3°

Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..

публикувано на 20.02.25 в 07:35

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35