По думите му винаги е имало нискокачествени китайски стоки, но в последните години се наблюдава нещо революционно - китайските производители вече не принадлежат към някои от големите брандове, а сами, директно от производител към някоя голяма платформа продават на западни потребители. Този възход се наблюдава от времето на пандемията, като тези търговци изместват и местни играчи.
"Като представител и почитател на кръговия текстил със сигурност не се радвам на никое изражение, на т. нар. "бърза мода". Какво представлява тя? Дадена компания да предлага на пазара много голям брой по-често нискокачествени нови модели, нови колекции, нови дрехи и съответно да мотивира потребителите често да си купуват нещо ново и да изхвърлят старото. Това, което досега се е наблюдавало наистина влиза в категорията бърза мода, но за дейността на китайските онлайн платформи дори навлиза т. нар. термин "ултра бърза мода". Броят нови модели, които те изкарват на пазара е в много пъти по-голям. Ако вземем големите европейски брандове, които влизат в категорията бърза мода, то те на година изкарват по няколко хиляди нови модела. По последни данни, които видях за един от най-големите китайски онлайн търговци, това число беше над 300 хиляди, което е гигантски брой", коментира Люцканов.

Той отбеляза, че контролът по веригата не само, че е занижен, но той на практика не съществува. Причините за ниската цена са комплексни, но една от тях е, че стоките са освободени от мито. Проучванията сочат, че около две трети от стоките са с изкуствено занижена стойност. Също така голям дял от продуктите са с нива на токсичност, надвишаващи нормите. По думите му в ЕС се обмисля тази "вратичка", която позволява стоки под 150 евро да не се обмитяват да се затвори.
"Въпросът е доколко това би решило проблема. Митническият контрол не е предвиден да тества в такава дълбочина всеки един продукт за токсини например. Също така не е ясно дали с това мито цената на продукта ще стане толкова висока, че потребителите да се отвърнат от нея. Важно е да се отбележи, че с бързата мода имаме огромния проблем при опазването на околната среда. На практика първопроизвеждането, купуването и изхвърлянето на толкова големи обеми дрехи е риск за природата. Всъщност текстилната индустрия е вторият най-голям потребител на вода в световен мащаб след земеделието. А водата, особено в условията на глобалното затопляне е ценен ресурс", каза Люцканов.
Във Франция вече е въведена продуктова такса на търговците на бърза мода. Законодателната промяна включва и задължението да се добавя информация към всеки продукт за ефекта му върху природата. Какви са възможните регулации, които могат да бъдат предприети у нас?
"В контекста на кръговия текстил със сигурност бих препоръчал на хората да разглеждат облеклото втора ръка като алтернатива. В наши дни и в света на консуматорството една дреха се носи малко. Минали са вече времената, когато човек е притежавал две ризи за целия си живот. Сега вероятно в една седмица си купува две. Това означава, че много от дрехите, които се завъртат през този цикъл и попадат като предложение на дрехи втора ръка са с много добро качество, естествено селектирани и сортирани от търговците. Това е пример за много добра алтернатива. Така човек може да си позволи дрехи от по-високи брандове на много по-ниска цена, отколкото се продават нови", посочи Люцканов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

Първите софийски театрални постановки се правят в сградата, където е и Народното събрание. Тя изгаря в 1882. В миналото предаване стана дума за друг дъсчен театър наблизо - този на японица Камчик. На това място се създава друг дъсчен театър, "Основа", след събарянето на този на Камчик. В началото на 20 в. на същото място започва строежа на сегашния..
Художник-график, изследовател и преподавател, чиято 130-годишнина честваме през 2025 - това е професор Васил Захариев. Любомир Николов е уредник в Историческия музей в родния град на професора - Самоков: Самоковският художник прави офорти със старата сграда на Света София - особеностите според Любомир Николов: "Не са много гравюрите от неговата неща,..
Жените в живота на Георги Парцалев Може да звучи сензационно, но легендарният комик Георги Парцалев се е влюбвал и в жени. В гимназията изпращал до дома, носел чантата и получил първа целувка от съученичката си Роза, но баща му попарил надеждите за взаимност с думите „Тя е от богат род, а на теб фамилията ти идва от скъсаните гащи на дядо ти. Не..
Playing Narratives е 7-месечна програма за млади таланти в сферата на видео игрите. Готов ли си да превърнеш страстта си към игрите в кариера? Подробностите с Иван Попов, част от екипа на Гудгейм (инициатива, явление): "Всяка година подкрепяме кауза, свързана с образование. Обединяваме гейм енергията и я насочваме към смислени проекти на..
„Вещерът: Кръстопътят на гарваните“. Историята на „Вещерът“ вече се превърна в истинска сензация – първо с книгите на Анджей Сапковски, после с култовите игри The Witcher, а накрая и с успешния сериал на Netflix. С нас по този повод е Антон Биров от влога "С книги под завивките": "Вечерът се изправя срещу цялата концепция за необходимото чудовище...
Столична библиотека отпразнува своя 97-ми рожден ден . Една от най-старите културни институции на София е създадена на 24 октомври през 1928 г. Днес Библиотеката на София се гордее с близо 109 хиляди читатели, фонд от 1 милион книги, 4 модерни филиала и диблиобус, най-големият в страната детски център, дигитална тийн лаборатория, литературен музеен..
В неделя, 26 октомври, преминаваме към зимното часово време. В 04.00 часа сутринта стрелките трябва да се преместят с час назад . През март 2019 г. Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа. Държавите членки решават дали преминат изцяло на лятно или зимно часово време.