Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече контейнери за събиране на текстил

Снимка: БГНЕС

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани за оползотворяване на отпадъци от обувки и текстил. По-голямата част от техните договори изтичат през настоящата година, което е добра възможност за предоговаряне на условията, които интересуват общината и гражданите.

"Един от най-големите проблеми, който е идентифициран в завода за механично и биологично третиране на отпадъците, това са дамските чорапогащи. Ако те влязат в смесения битов отпадък създават много проблеми при работата на машините и са много голям бич за работата на завода за третиране на отпадъци. Целта е да ги разделяме колкото се може по-рано и те да бъдат оползотворявани", сподели Бобчева.

Тя подчерта, че амбицията на СО е да може да обхване всички райони в рамките на общината, като във всеки един от тях да бъдат поставени достатъчен брой контейнери, като на всеки 5 хиляди души да има по един такъв контейнер.

Как се рециклира текстилът?

"Истината е, че този отпадък се оползотворява на бизнес принцип, тоест фирмите, които го правят не получават продуктова такса, както е към цветните контейнери. В този случай такава такса няма и идеята е да се събира колкото се може по-чист отпадък, защото в последствие тези фирми го рециклират, от него се произвеждат нов вид настилки, пълнители за юргани, възглавници и др. И всъщност идеята е, че трябва да стимулираме този процес, имаме планирани действия, които са свързани с оползотворяването на тези отпадъци - обувки и текстил. Ще се постараем да намерим места за ремонт и сътрудничество с вече работещи сервизи, шивашки ателиета, ретро магазини и стоки втора употреба. Самият текстил трябва да бъде разделен, защото той пречи на работата на самия завод за механично и биологично третиране. Може би ще организираме и базари за размяна за дрехи втора употреба и въобще да насърчим всичко онова, което е свързано с устойчивата мода", заяви Бобчева.

Какви са правилата за изхвърляне на строителни отпадъци?

Тя уточни, че строителните отпадъци не трябва да се изхвърлят в сивите контейнери, а стъклата и дограмите не бива да бъдат изхвърляни в контейнерите за разделно събиране на отпадъци. Най-добре е хората да ги оставят до контейнерите и те ще бъдат събрани, посъветва Бобчева. Относно чистотата на въздуха и мерките, които трябва да бъдат взети, тя каза:

"Ние предложихме една промяна в самия механизъм, при който тези мерки да бъдат задействани. Освен зелен билет, който струва например 1 лев за цял ден, да има и т. нар. "бял билет", който да бъде напълно безплатен и този механизъм да се въвежда при особено високи нива на замърсяване. Другото предложение е самите граници, при които мерките да бъдат задействани да бъдат намалени и да бъдат съобразени с тези на СЗО."

Тя посочи, че другото важно нещо е работата на нискоемисионната зона, която ще влезе в сила от 1 декември 2024 г. Освен за автомобили тя ще важи и за битовото отопление, като няма да може да се използват печки на твърдо гориво. Бобчева призова гражданите да се включат в някоя от програмите на Столична община за замяна на тези уреди.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13