Главният архитект на София арх. Здравко Здравков каза по време на дискусия, че според него срокът за ограниченията трябва да бъде удължен и се надява да има работещо Народно събрание, за да поправи закона. Подробности разказа арх. Любо Георгиев, Екипът на София.
"Това е едно решение, което вече е отлагано поне един път в историята назад, решение за още повече застрояване. То засяга възможността над 66 хил. дка. да си сменят предназначението, което значи да станат от земеделска земя в такава, подходяща за застрояване, от бивша индустриална също в такава, подходяща за застрояване. Често това значи или за жилища, или за офиси. Има един дял от тези предвидени 66 хил. дка., които са от земеделска земя да станат паркове. Има го и този казус, не всичко е за строителство на сгради", каза арх. Георгиев.
Той посочи, че това са огромни територии, като една не малка част, която попада в тази графа е бившият комбинат "Кремиковци". Казусът там е голям, поради изградената инфраструктура, която трябва да бъде обновена. Досегашната практика е инфраструктурата да бъде изграждана от инвеститорите, като при по-големите проекти е нужно да бъде изградена и социална инфраструктура тип детска градина и др. Това в момента няма да е възможно, освен ако инвеститорите в тези терени ще могат да изградят цялата довеждаща инфраструктура.
"Това ни свежда до въпроса защо се стига до такива ситуации. Цялата идея на тези далекоперспективни зони е била след като е усвоен целият друг капацитет за застрояване да се отворят и нови възможности. Само че той е заложен 2007-2009 година при създаването на ОУП и е огромен, все още не сме го изчерпали. Той е толкова голям, че ако бъде построено всичко и то само за жилища в София ще има жилища за още 1 милион души", каза арх. Георгиев.
Той подчерта, че амбицията на този план е надскочена и той е окастрен още от самото си създаване, защото за разпределението на ресурсите за инфраструктура не е помислено. Арх. Георгиев отбеляза, че трябва да се помисли за променя на ОУП, тъй като условията откакто той е създаден са се променили.
"Много често се подценява мениджмънският аспект на пространството и парите, а те са ключови за да се изгради и да се поддържа една добра среда. В случая с тези далекоперспективни територии, които дойдоха и вече са близкоперспективни, решението е да се въведе такса "благоустройство". Това не е данък и не е свързан с приходите и доходите на гражданите, а е свързан с намеренията на инвеститорите и желанието за инвестиции. И в момента инвеститорите плащат реализацията на инфраструктурата, но става по един много нелегален начин. По-скоро идеята на тази такса е тя да бъде свързана със степента на изграждане на инфраструктура", каза арх. Георгиев.
Той отбеляза, че такса "благоустройство" е била предложена още през 2007 година при съставянето на ОУП и тогава е била отменена, като логиката е била да не се пречи на частните инвестиции, отбеляза той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..